[Zoolog] Selahattin Okay kimdir, biyografisi, hayat hikayesi (1912 ~ 1975)

0
404

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Profesörlerinden olan Sayın Okay, 1969 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Bilim Adamı Yetiştirme Grubu Yürütme Komitesi üyeliğine seçilmiş ve bu görevi dolayısıyla yüzlerce genç Türk öğrencisinin geleceğin bilim adamı ve araştırıcısı olarak yetişebilmesi için hayatının son gününe kadar insan üstü bir güçle çalışmıştır.

1912 yılında İstanbul’da doğmuş ve 1932’de İstanbul Erkek Lisesini bitirmiştir. 1938 yılında Fransa’da Lyon Üniversitesi Fen Fakültesinden mezun olduktan sonra 1939 yılı sonunda İstanbul Fen Fakültesi Zooloji Kürsüsüne asistan olarak atanmış ve aynı kürsüde 1943’de fen doktoru ve 1946’da doçent ünvanını almıştır. Bu tarihten sonra Ankara Fen Fakültesi Zooloji Kürsüsünde görev almış ve aynı kürsüde 1953 yılında Profesör olmuştur. 1950 – 51 yılları arasında İngiltere’de Cambridge Üniversitesinde 1958 – 59 yılları arasında Amerika’da Wisconsin Üniversitesinde bilimsel incelemeler yapmış ve Vak Ridgi’de radyoizotopların kullanılışı kursuna katılmıştır, iki defa uluslar arası zooloji kongresine ve üç defa uluslar arası biyoloji zooloji simpozyumuna katılmıştır. Sayın Okay, Societe Zoologique de France’ın üyesi idi.

1969 yılından beri Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu Bilim Adamı Yetiştirme Grubu üyesi olarak görevlendirilen Prof. Okay özellikle lise ve dengi okul öğrencileri için “Temel ve Uygulamalı Bilimler Araştırma Projesi’’ sergilerinin düzenlenmesi ve yarışmalar yapılmasına öncülük ederek genç lise öğrencilerinin fizik, kimya ve biyoloji alanlarında araştırmacı olarak yetişmeleri için büyük katkılarda bulunmuş değerli bir eğitimcimizdi.
Orta dereceli okullarımızda uygulanmakta olan modern programların geliştirilmesini amaçlayan ve Kurumumuzca desteklenen Milli Eğitim Bakanlığı Fen Projesi’nin Biyoloji ile ilgili ders kitaplarının ve öğretmen rehber kitaplarının hazırlanması Prof. Okay’ın katkısı ve yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.

Disiplinli çalışmayı seven, görevine aşık, öğrencilerine sevgi hisleriyle bağlı bu eşsiz bilim adamımız Türk bilim dünyasında daima sevgi ve saygıyla anılacaktır.
Dr. Galip KARAGÖZOĞLU

avatar
  Subscribe  
Bildir