[Ziraat Mühendisi] Prof. Dr. Mustafa Uluöz kimdir, biyografisi, hayat hikayesi (1917~1976)

0
279

Her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de bilimde başarılı olmuş insanlar vardır; idarecilikte başarılı olanlar gibi. Fakat bazı kişiler de vardır ki bunlar bu birbirinden apayrı yetenekler isteyen iki yönde dikkati çekecek ilerlemeler gösterebilmişlerdir. Böyleleri iyi bilim adamının iyi idareci de olabileceğini kanıtlayan, fakat az bulunan örneklerdir.

Prof. Dr. Mustafa Uluöz, yukarıda açıklanan yeteneklere sahip bir kişiliğe sahipti.
1917 yılında Konya’da doğan M. Uluöz, liseyi 1934 Haziranında İzmir’de bitirdikten sonra Y. Z. E. Ziraat Fakültesine kaydolmuş ve 1938’de Ziraat Yüksek Mühendisi olarak mezun olmuştur.

Askerlik görevini yaptıktan sonra 1942 yılında Fakülte Ziraat Sanatları Enstitüsü’ne Asistan olmuş ve 1948’de Doktorasını tamamlamıştır. 1951 yılında Üniversite Doçenti ve 1957 yılında Üniversite Profesörü olan Uluöz, daha öğrenci iken dernek işlerine heves ve yatkınlığı ile tanınmış ve sınıf arkadaşları arasında “Cemiyet Mustafa” adı ile nam yapmıştır. Mezuniyetinden sonra da Türk Yüksek Ziraat Mühendisleri Birliği Yönetim Kurulunda birkaç yıl görev yapmıştır. Fakat Prof. Dr. M. Uluöz’ün asıl başarılı yöneticilik yılları Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı ve Üniversite Rektörü olarak çalıştığı dönemlerdir. Her iki göreve, alışılmışın üstünde defalarca seçilen Uluöz, bu arada Ziraat Mühendisleri Odası Başkanlığında, T.B.T.A.K. Genel Sekreterliğinde ve daha sonra da T.O.A.G, ve B.A.Y.G. Yürütme Komiteleri Üyeliklerinde bulunmuştur.

Doktorasından itibaren Hububat Teknolojisi konusunda gerçekten üstün seviyeli eserler vermiş ve bu başarılarını aynı zamanda memleket hizmetine yararlı olacak şekilde uygulamaya aktarabilmiştir; bu yolda çalışanlara yol gösterici olmuştur.
T.B.T.A.K.’nun Gebze’de M.B.E.A.E. Beslenme ve Gıda Teknolojisi Ünitesini, Enstitünün kuruluşundan önceki yıllarda Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesindeki Kürsüsünü kuran ve geliştiren de O’dur. Uluöz’ün son olarak tamamladığı faaliyet, Fakülteye bağlı bir “Gıda Teknolojisi” Yüksek Okulu’nu kurmak olmuştur.

TÜBİTAK’ın 1972 yılında Gebze’de faaliyete geçen Marmara Bilimsel ve Endüstriyel
Araştırma Enstitüsü (bugünkü adıyla TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi)
Beslenme ve Gıda Teknolojisi Ünitesinin kurulması ve geliştirilmesinde büyük
hizmeti olan Prof. Dr. Mustafa Uluöz, 14 Mart 1976 tarihinde vefat etmiştir.

avatar
  Subscribe  
Bildir