Zencefilin faydaları ve kullanım alanları neler.

0
90

Zencefil nelere iyi gelir ve nerede kullanılır?

Günümüzde bu bitkinin yararları hakkında söy­lenenler  şu şekilde sıralanabilir: Hazımsızlık, karın ağrısı, ishal, romatizma ve diş ağrısında faydalıdır. Soğuk algınlığında süt, çay gibi içeceklere katılarak içilirse mide ve vücut ısınır. Bu sıcaklık uzunca bir süre devam ettiğinden dolayı, soğuk algınlığı ve kı­rıklığı giderir. Tüm vücudu uyararak, bedene ve zih­ne çalışma gücü kazandırır. Kadın ve erkekte cinsel gücü artıran zencefil, bol tükürük söktürür ve özel­likle sindirimi güç yemeklerin sindirimini kolaylaştı­rır. Mide ve bağırsakta oluşan gazı da söktüren zencefil acı bir tada sahip olduğundan, özellikle ço­cuklara çok miktarda şekerle birlikte karıştırılarak ve­rilebilir.

Mutfaklarda ise, çorba, sos, konserve, pasta ve çöreklere karıştırılarak baharat olarak kullanılabilir. Et ve sucuk mamüllerinde zencefil, baharatlardan biri olarak kullanılır. İngiltere’de hafif alkollü zence­fil birası, Amerika’da alkolsüz zencefil limonataları ve meşrubat fabrikalarında zencefil önemli rol oynar.

Zencefilin kullanıldığı sınırlı bir alan da parfüm sanayiidir. En son olarak zencefili ihraç eden ülke­lere değinmek istiyoruz. İhracatçı olarak baş sıra­da Hindistan vardır. Daha sonra Batı Afrika ülkeleri ve Jamaica yer alır. Japonya ve Çin bu ülkeleri ta­kip eder. Dünyadaki üretimi yaklaşık yirmi bin ton olan zencefili en çok tüketen ülkeler ise (orjini olan ülkeler dikkate alınmazsa) arap ülkeleridir. Arap ül­kelerinde yıllık olarak kişi başına tüketilen zencefil 360 gr gibi oldukça yüksek bir değerdedir.

avatar
  Subscribe  
Bildir