Zeka kaç yaşına kadar gelişir? Erkek ve kadın zekası farklı mıdır? zeka hakkında bilinmeyenler.

0
171

Zeka kaç yaşına kadar geliştirilebilir?
Yaşın ve kalıtımın zeka ile ilişkisi, zeka testleri ile araşıtrılır ki, bu konuyu Terman Burt ve Jean Piaget incelemiştir. 3-6 yaş arası mantık ve algılama yeteneği hızla artar. 14 yaş civarında zeka gelişmesi yavaşlar. 14 yaşından sonra zeka artışı belli belirsizdir 23 yaşından sonra hız gerektiren zeka testlerinde puan düşer. Mantık ise yaşlılığa kadar normal kalır. Beyin hastalıkları ve kafa yaralanmaları (kırıklar, kanamalar) zeka gelişmesini aksatır. Gençler hız gerektiren zeka testlerinde yaşlılardan daha başarılıdır. Buna zekanın akışkanlığı denir. Süratli yapılmayan zeka testleri yaşla azalmaz.

Kadınlar mı yoksa erkekler mi zeki?
Erkek ve kadınların zekaları farklı değildir. Farklı evlerde büyüse bile tek yumurta ikizleri aynı zekayı taşır. Aynı evde büyüyen akraba olmayan çocuklar ise farklı zeka gösterir. Bundan zekanın kalıtsal olduğu anlaşılmaktadır. Zeka Mendel kanunlarına göre nesle geçmektedir; kalıtım şekli çok faktörlü kalıtım denen tarzda olmaktadır.
Zeka testleri sonucuna göre insanlarda farklı zeka oluşu % 80 olguda kalıtıma, % 20 olguda kişinin beden ve akıl durumuna toplum ve aile koşullarına bağlıdır.
Zeka testleri üniversite öğrencilerinde lise öğrencilerine göre yüksektir. En düşük zeka tabi ki geri zekalılar için açılan özel okulların öğrencilerindedir.
Orta ve alt tabakalardan da yüksek zekalar çıkabilmektedir. Örneğin dahi Atatürk, orta halli bir aileden gelmiştir. ABD’nin en büyük cumhurbaşkanlarından Abraham Lincoln de bir çiftçi yamağı idi. Tarihte isim bırakmış birçok büyük insan, yoksul ve orta halli ailelerden gelmiştir.
ABD’de doktorlar arasında yapılan bir incelemede doktor olacak zekaya ve paraya malik olanların, ancak 1/5’inin sürekli okuyup öğrenme yeteneğine sahip olduğu ortaya çıktı. Dolayısı ile bir insanın doktor olması, onun sürekli yenilikleri izleyecek bir zeka taşıması anlamına gelmemektedir. Üniversite mezunları arasında zekası en yüksek olanlar, bilimsel araştırmaya atılmaktadır. Çünkü yaratıcılık ve birşey keşfetmek zekanın bir görevidir.
Zekayı arttırıcı ilaç yoktur. Fakat kahvenin içindeki kafein ve amfetamin grubu ilaçlar (iştah kapar, uyku kaçırır ve alışkanlık yapar. Türkiye’de yasak, diğer ülkelerde uyuşturucu reçetesi ile kullanılıyor) problem çözme yeteneği olarak tanımlanmıştır. Buna karşı 20 gr alkol alınması bile zekayı önemli oranda azaltmaktadır.

Tiroid bezinin az çalışması zekayı azaltır. Bu durum iyod eksikliğine veya tiroid bezi hastalıklarına bağlı olabilir. Tıpta bir 30 kadar hastalık kalıtsal zeka geriliği yapar. Örneğin idrarda fenil pirüvik asit bulunması ile beraber olan bir zeka geriliği vardır ve bu hal, çocuğa fenilalanin içermeyen bir diyet vermekle önlenebilir.
John Dryden isimli filozof şöyle demiştir: “Büyük zekalar deliliğe yakındır, delilikle büyük zekalar arasında ince duvarlar vardır“.
İnsanlığın ilerlemesi, paranın değil, zekanın eseridir.

avatar
  Subscribe  
Bildir