Yüksek tansiyonun kalbe etkileri.

0
64

Yüksek tansiyon kalbi nasıl etkiler?

Sol karıncık duvarı giderek kalınlaşır. Bunun nedeni sol karıncığın aortadaki yüksek basıncı yenebilmek için zorlanmasıdır. Sol karıncık duvarının kalınlaşması en iyi elektrokar-diogram (EKG) denen testle anlaşılır. Göğüs filminde de sol karıncık büyümesi belli olabilirse de EKG daha duyarlıdır. Bunun ardından sol kalp yetmezliği başlar, egsersizde nefes darlığı, geceleri astmaya benzeyen nefes darlığı krizleri, ayaklarda şişmeler, gece uyurken başı yükseltmek ihtiyacı, gece idrara çıkma, çarpıntılar.

Kalbi besleyen KORONER damarlarda arteriskleroz başlamışsa hasta yokuş ve merdiven çıkarken göğsünde cendere ile sıkılıyormuş gibi bir his duyar ve durmaya mecbur olur, bu sıkıştırıcı ağrı sol kola yayılabilir. Ağrı genellikle birkaç dakika sürer. Kışın soğuk bir rüzgara karşı yürürken veya kar kürerken aynı sıkıştırıcı ağrı gelebilir. Tıpta bu ağrıya ANGİNA denmektedir, çoğu kez kalbi besleyen ince koroner damarlarda serileşme ve daralma sonucudur, kalp eksersiz de hızlanır ve fazla kasılır, yani işi artar, normalde bu durumda kalbe gelen kan artarak bol oksijen getirilir.

Koroner damar sertliğinde kalbe yeterince kan ve oksijen gelemez ve bu sıkıştırıcı ağrıya neden olur. Yüksek tansiyon, koroner sklerozun nedeni değilse de onu ağırlaştıran bir faktördür. Koroner damarlardan birinin tıkanması halinde ENFARKTÜS oluşur, enfarktüs kalp kasının bir kısmının ölmesi (nekrozu) demektir, enfarktüsün önemi çok sık olarak ani ölüme yol açmasıdır (kalp krizi). EKG koroner ekleroz olanlarda normal olabilir veya kalbin az oksijen aldığını gösterir (anoksi) Hastaya standart bazı eksersizler yaptırdıktan sonra EKG ANGİNA’nın daha sık teşhis edilmesini sağlar, fakat eksersiz EKG testi ruhsal gerginlik hallerinde pozitif olabilir.

avatar
  Subscribe  
Bildir