Yüksek ateş nasıl düşer?, en hızlı ateş düşürme yöntemleri.

0
257

Ateşi düşürmek için neler yapmalı

İnce kıyafetler giymek: Ateş yükseldikçe vücut kendini ısıtmak isteyecek ve üşüme hissi yaratacaktır bu sebepten dolayı buna aldanmamak ve kalın giyinmemek lazımdır.
Ilık Duş: Vücut ısısı seviyesinde duşa girmek ateşi düşürmekte en etkili yöntemlerdendir.
Kliniğe gitmek: Tüm çabalara rağmen ateşin düşmemesi halinde hastaneye veya sağlık kuruluşlarına gitmek gerekir.
İlaç kullanımı: Doktorun yazdığı ilaçları ateş düşse bile vücut içerisinde ki enfeksiyonları ve virüsleri temizlemek için ilaçlar bitene kadar kullanılmalıdır.
Her ateşimiz yükseldiğinde derhal ilaç kullanımına başvurmamalıyız ateş seviyesi ancak yukarıda uzmanların belirttiği seviyenin üzerine çıktığında doktora gitmeli ve ilaç kullanmalıyız fakat bu ilaçları kullanırken yanında bazı şifalı bitkiler de iyileşme sürecini hızlandırmaktadır:

  • C vitamini deposu olan limon, sakinleştirici etkisi bulunan ıhlamur ve ferahlatıcı özelliğiyle nanenin sıcak su içerisinde bekletilip içilebilir. Tatlandırmak için bal kullanılabilir.
  • Bir diğer sakinleştirici bitki olan papatya ise vücudu dinlendirir.
  • Günlük bitkisi veya sakızını kullanabilirsiniz.
  • Zencefili çay olarak tüketerek de vücut ısınızı düşürebilirsiniz.
  • Tarçın ve kuru kayısı da ateşi düşürmekte fayda sağlamaktadır.
  • Belki de en önemli ateş düşürücü olan bitki ise söğüt ağacının yaprağıdır. Sıcak suyla kaynatılıp içilirse ateş seviyesini düzenler zira aspirinin ana maddesi olan salisilat burada bulunmaktadır.
  • Ayrıca ateş seviyesinin yüksek olduğu hastalık dönemlerinde enerji kaybı olduğu için bol bol sıvı tüketilmeli ve meyve tüketerek c vitamini takviyesi yapılmalıdır.
avatar
  Subscribe  
Bildir