Yüksek amper şarj aleti zararlı mıdır?

0
620

Yüksek amper şarj aleti telefona ve ya bataryaya zarar verir mi?

Hayır, yüksek AMP (amper) şarj aleti kesinlikle zararlı değildir.
Amper bir şarj cihazının maksimum kapasitesini gösterir, şarj cihazının verdiği volt cihazınıza uyumlu olduğu sürece kaç amp olduğunun hiç bir önemi yoktur.
Buna bir örnek vermek gerekirse bilgisayarınızda PSU güç ünitesini düşünün sadece 300W gereksinimi olan bir bilgisayara 1000W güç ünitesi takmanıza rağmen hiç bir sorun oluşmayacağını biliyorsunuzdur.

Neden o zaman bazı yerlerde zararlı olduğu yazılır?

Bu genellikle yanlış anlamadan veya size zararlı diyen kişinin bilgisizliğinden kaynaklanmaktadır.
Burda dikkati çekmek isterim orjinal olmayan şarj aleti genellikle cihazınızın piline zararlıdır, fakat bunun sebebi amp değildir, kalitesiz şarj aletinizin volt değerleri çok değişmesindedir.
Evimize gelen elektirik stabil değildir ve volt değeri her saniye hatta saniyede birkaç kez değişmektedir, e tabi bu şarj aletinizin cihaza verdiği elektireğede yansır ve bu cihazınızın piline çok zararlıdır.
Neyse ki pahalı ve orjinal şarj aletleri bu etkiyi minimuma indirir ve cihazınızı korur yani şarj aletiniz kaliteliyse AMP’nin bir önemi yoktur.
Çoğunlukla cihazla gelen orjinal şarj aleti bile yeterince kaliteli değildir, ben cihazımı koruyacam diyorsanız bilgisayarla veya sonradan aldığınız gerçekten kaliteli bir şarj aletiyle şarj etmenizde fayda var.

Bilgisayar parçaları çok hassas olduğundan bilgisayar PSU’ları yukarıdaki bahsettiğim etkiyi neredeyse 0’a indirip çok stabil bir elektirik sağlar buda pil ömrünüzü ciddi şekilde uzatır.

avatar
  Subscribe  
Bildir