YouTube videolarınız izlenmiyor mu? işte buna sebep olan 10 şey.

0
542

Arkadaşlar çoğu YouTube’cunun şikayetidir videolarının izlenmemesi, heleki kanalı yeni açtığında 8~10 izlenme alır. Diğer bir sorun da abone sayısı yüksek olmasına rağmen YouTube videolarının izlenmemesidir. Bugün burada youtube videolarının izlenmeme sebeplerini inceleyeceğiz.

#1 – Vidolarınız bulunamadığı için izlenmiyor

Arkadaşlar, dünyanın en güzel videolarından birini hazırladınız, ve dünyada bu videoyu izlemek isteyen çok sayıda insan olduğuna eminsiniz, fakat izlenmiyor, peki neden?
Bunun temel sebebi başlığı, tagları ve posteri doğru yazmadığınızdan dolayı. Başlıkta ve açıklamada mümkün olduğunda açıklayıcı olun, açıklamada uzun uzun ne çektiğinizi anlatın. Anahtar kelimelerde videonuzla en ilgili kelimeleri ilk sıralara yazın ve 13~15’ten fazla anahtar kelime kullanmayın.

#2 – Videolarınızı buluyorlar fakat, içeriğin ne olduğunu anlayamıyorlar.

Arkadaşlar bazende, başlığınız birşeyler anlatıyordur fakat yeterince açıklayıcı değildir. Böyle durumlarda YouTube videolarınızı ilgili kişilerin önüne servis eder, fakat video başlığını ve posterini gören kişi video içeriğinin ne olduğunu anlayamadığından dolayı videonuzu yok sayar.

#3 – İnsanlara izlemeleri için neden veremiyorsunuz

Videonuzun kesilmiş ekmeğin keşfinden sonra en iyi şey oldunumu düşünüyorsunuz? – bir tekrar düşünün. YouTube sitesine her gün yüzbinlerce video ekleniyor ve bu videolarla siz direk olarak rekabet içerisindesiniz. Kendinize sormanız gereken soru şu, benim videolarımın diğer binlerce videodan farkı ne? insanlar neden benim videolarımı tercih etsinler?
Şöyle bir bakarsanız büyük ihtimalle neredeyse hiç bir neden bulamayacaksınız, bu nedeni videolarınızda oluşturun.

#4 – Reklam kokan videolar

Bazı videolar reklam olmasa bile, çok fazla reklam kokar. Mesela Apple kullanan adam Apple telefon inceler ama “Apple Fanboy” dediğimiz değişik tiplerdendir ve gözü kördür. Telefon ne kadar kötü olursa olsun, incelemesinde adil olmaz ve atar tutar şöyle iyi böyle iyi diye. Bunu gören izleyiciler o videoyu hemen terk eder ve izlenme süresi az olduğundan YouTube önermez. Bunun dahada kötüsü “Apple’ın yeni telefonu, dünyanın en iyisi” gibi direk reklam kokan başlıklardır, bunlardan kesinlikle kaçınınız.

#5 – Sosyal Medyalarda aktif değilsiniz

Sosyal medya videolarınızı tanıtmak için, inanılmaz güzel bir alandır. Mümkün olduğunda videolarınızı sosyal medyalarda ilgili içerikler olarak paylaşın.

#6 – Kimse videolarınızı paylaşmıyor

Çoğu insan videolarının paylaşılmasını, videolarının çalınması gibi algıladığından bu özelliği YouTube’un ayarlarında kapatıyor. Bu kapatılınca artık kimse sizin videolarınızı istese bile paylaşamıyor, hatta direk lınkini bile sosyal medyaya kopyalasanız yinede paylaşmak mümkün olmuyor. Videolarınızın paylaşılınabilir olduğundan emin olun.

#7 – Videolarınızı kendi web sitenizde paylaşmıyorsunuz.

Eğer bir web siteniz varsa, videolarınızı kendi web sitenizde paylaşın, hatta otomatik oynatma için bile ayarlayabilirsiniz. Eğer web sitenizin günlük 100 zıtaretçisi bile olsa 100 potansiyel izleyicidir.

#8 – Yeterince aboneniz veya yeterince faniniz yok

Düzenli olarak ve benzer içerikte videolar paylaşıp abone sayınızı ve fanlarınızın sayısını mümkün olduğunda yükseltmeye çalışın. Abone sayınız arttıkça izlenme sayınızda hızla artacaktır.

#9 – Videolarınız çok uzun

YouTube’da dünyanın en çok izlenen videoları 20 dakika ve daha uzun olanlardır, fakat bu her kategori için geçerli değildir. Mesela 3 saatlik bir oyun oynanışı videosu gayet doğaldır ve hayli bir ilgi görür fakat 3 saatlik yemek tarifi videosu asla sonuna kadar izlenmez.

Eğer videoları çektiğiniz kategoride uzun süreler doğal ise bile en fazla 30 dakika olaarak dilimleyip bölüm bölüm yükleyin videolarınızı. Videonuzu izleyen kişilerin videoyu baştan sona izlemeye, beğenseler bile vakti olmayabilir ve yarım bıraktıklarında YouTube reytinginizi düşürür.

#10 – İçerik yanlış veya zaman aşımına uğramış

Mesela 5 yıl önce sona ermiş bir servisin incelemesini 5 yıl sonra yapıyorsanız, ilgi görmeyecek ve izlenmeyecektir. Çektiğiniz içeriklerin güncel olmasına dikkat edin.

avatar
  Subscribe  
Bildir