YouTube önerilen videolarda çıkmak için 7 stratejik metot.

1
690

Önerilen Videolarda Çıkmak İçin 7 Yol

YouTube izleyicilerin çoğu, izleyecekleri bir sonraki videoyu önerilen videolar aracılığıyla keşfederler, o nedenle önerilen videolarda çıkmak çok önemlidir. Benim şahsi kanalıma gelen seyircilerin 40% kadarı önerilen videolar üzerinden gelir.

#1 – “Etkileşim Yapan” Video İçeriği Oluşturun

Etkileşim Yapan derken, insanların uzun süre izleyeceği, kaliteli içerikli video demek istedik. İzleyiciler videoyu yarıda bırakıp çıkmadan sonuna kadar izlerler ise YouTube sizin videolarınızı ciddi bir şekilde önermeye başlar. Bu işin bir altın oranı yoktur fakat yakalamaya çalışmanız gereken hedef en az %70 izlenim olmalı.

#2 – “Katılım Eylemleri” ni Teşvik Edin

Katılım eylemlerine, abone olmak, videoyu beğenmek, yorum yazmak gibi şeyler dahil olur. Yorum yazmayı teşvik etmek için bir soru sorun, abone olmayı ve like atmayı unutmayın diye hatırlatın. Bazı YouTube’cular bunu dilenmek olarak algılanmaktadır fakat aslında durum tam aksinedir. İnsan her izlediği videodan sonra dur bir like atayım diye düşünmez. Tüm araştırmalar gösteriyor ki videonun sonunda like atın diye hatırlatmak gelen beğeni oranlarını ortalama 27.4% oranında yükseltiyor.

#3 – YouTube Video Başlıklarını Optimize Edin

Sizin videonuzla ilgilenebilecek biri başlığınızı görünce kesinlikle izlemeli, fakat çektiğiniz videoyla alakasız biri başlığınızı görünce kesinlikle izlememeli. Arkadaşlar uzun izlenme süresi almak için, yanıltıcı başlık atmamalıyız ve başlığımız tam hedefe kilitlenmiş olmalı. Çok üç bir örnek olacak ama, eğer bilgisayar inceleme videosuna yemek tarifi diye başlık atarsanız evet o yemek tarifini arayan birkaç kişi videonuza gelecektir fakat aradıkları şey olmadığını görünce izlemeden çıkacaklardır bu da videonuzun sıralamada geri sıraya düşmesine sebeb olacaktır.

#4 – Meta Verilerinizi optimize edin

*- Video açıklaması en az 3 cümleden oluşmalıdır.
*- Açıklama ve taglar bir hedef anahtar kelimeye yönelik olmalıdır.
*- Tag sayınız 10~12yi geçmemelidir.
*- 4~5 tag ve anahtar kelimeyi her bir videonuzda kullanın.

#5 – Ek açıklamalar, Çalma Listeleri aracılığıyla Videoların Bağlantılarını Yapma

Çalma listeleri oluşturun, açıklama kısmına, videonuzun sonuna başka videolarınızın linklerini paylaşın, ilgili video olmak şartıyla. Bunlar YouTube üzerinde bulunurluğunuzu arttıracak ve bir videonuzu işlemiş kişiye diğerlerinide izlemesi için teşvik edecektir.

#6 – Güzel thumbnailler, küçük afişler (posterler) hazırlayın

Başlıktan sonra bir videoya seyirci çekmenin en önemli faktörü güzel bir posterdir. Lütfen unutmayın posteriniz, videonun içeriğiyle birebir alakalı olmalıdır. Yanıltıcı posterler hazırlarsanız, izleyiciler videonuza gelir fakat hemen çıkarlar bu da kanalınıza çok ciddi zarar verir.
#7 – Sık sık video yükleyin

Çok kaliteli bir içerik yerine orta kalitede birçok içerik çok daha fazla iş yapar. Çoğu amatörler mümkün olduğunda kaliteli içerikler hazırlamaya çalışır, fakat profesyoneller bilir ki kabul edilebilir kalitede birçok içerik, harika tek bir içerikten daha iyidir.

Ne kadar çok video atarsanız, videolarınızın önerilme ihtimali o kadar çok yükselir. Mesela 10 saat vaktiniz var, o sürede 1 video hazırlamak yerine, 4 farklı video hazırlayın. Bu videolar tamamen gereksiz ve saçma olmasın, ama sanki bir televizyon showu gibi kalitelide olmasına gerek yok.

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
bianca Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
bianca
Ziyaretçi
bianca

Emeğinize sağlık, çok teşekkürler