YouTube network’lerinin (ağlarının) avantajları ve dezavantajları.

0
333

YouTube networklerine katılmalımıyım?

Bu sorunun kesin ve net cevabı HAYIR! Neden mi, o zaman yazının devamını okuyun.
Networkler YouTube’nin ilk zamanlarında belirdiler ve Video yayınlayan kişilere çok ciddi avantajlar sağlıyorlardı, para kazanmak, istatistiklerini daha iyi takip etmek, videolara poster (thumbnail) eklemek ve benzer şeyler. Fakat bugün YouTube üzerinden para kazanmak ve diğer şeyler için bir network’e katılmanıza gerek yok. YouTube artık tüm bu özellikleri YouTube partneri olan herkese sunuyor.
Networkler genellikle sizleri, sizin telif haklarınızı koruyacağız, size telif şikayetleri gelirse sizi savunacağız, daha fazla para kazanacaksınız gibi bir sürü saçmalıkla gelirler.

Bunların hiçbirine kesinlikle ve kesinlikle gerek yoktur, kendi telif haklarınızı kendiniz koruyabilirsiniz, biri videonuzu çalarsa DMCA Takedown gönderip kaldırtabilirsiniz. Haksız yere telif yerseniz bunu şikayet edip telifi kaldırtabilirsiniz ve hepsini direk olarak YouTube üzerinden yapmanız mümkün.
En büyük yalan’da Network’e girince daha fazla para kazanacağınızdır, tam aksine daha az kazanırsınız. Network kazandığınız paranın -%30’lük kısmının üzerine konar, evet reklam gelirleri +10% civarında yüklselir fakat genel olarak yine de -%20 daha az gelir elde edersiniz ve network yattığı yerden sizin üzerinizden para kazanır.

Peki bu networklerin hiç mi avantajları yok?

Evet bazı networklerin, iyilerinin birkaç küçük avantajı var mesela diğer kanallarla işbirliği gibi, sizin reklamınızı yapıp daha hızlı büyümenize yardımcı olmak gibi size sponsor bulması vs. Fakat tüm kaybettiklerinizi düşününce bunlar neredeyse bir hiçtir.

Bir networke girdiğinizde o networkten çıkmak öyle kolay değildir, çıkmak istediğinizde genellikle sizden bir ücret talep ederler ve networkte kaldığınız sürece neredeyse kanalınızın tüm kontrolü sizde değil o networktedir.

Şimdi network’e girmeyi düşünen tüm yayıncılara tekrar bir düşünmelerini rica ediyorum.

avatar
  Subscribe  
Bildir