[Yönetmen] Wes Anderson biyografisi, hayat hikayesi.

0
298

Kalıbının çıkarılması, ölçüsünün alınması pek kolay değil Anderson sinemasının.En çok kullanılan etiket komedi olmasına rağmen, çektiği, izlediğim dört filmi de komediye hizmet etme gibi bir sorumluluk yüklenmiş değil..Espriler ince ve güldürmekten başka amaçlara hizmet ediyor. Aroması oldukça farklı yapımlar bunlar.Görsel olarak çok farklı lezzetleri haiz, tadılması,bünyeye katılması gereken bir sinema.. Oyuncularıyla olsun, diğer ekip elemanlarıyla olsun,henüz kurumsallaşmak zorunda kalmamış başarılı bir aile şirketinin ürünüymüş gibi görünen bir sinema.

Sinematografiden bahsetmek gerek öncelikle. Roberi Yeoman; tüm filmlerinde görüntü yönetmeni olarak görev yapmış,sayılası bir kişi olarak selam veriyor izleyiciye..Renk kullanımı, ışık kullanımı,kamera açıları ve konumları, pek az yapımda rastlanabilecek kalite ve orijinallikte..Wes Anderson’un sahip olduğu kanaatine vardığım dehası, böyle bir görüntü yönetmeni ile yoluna devam etmesinden de belli olduğu gibi bir başka deha sahibi kişi de Roberi Yeoman..Pek az görmüşümdür anlam taşıma kapasitesi bu kadar yüksek görüntüler..Wes Anderson’un her istediğini,her anlatmak istediğini aktarmış kameraya,vazifesini hakkıyla ifa etmiş..

Anderson’un alametifarikalarından biri de fon tercihi..Mümkün meriebe hareketsiz fonları tercih ediyor filmlerinde.Arka planda, hayatın karmaşık akışını kameraya yansıtıp iki farklı zaman kavramını çakıştırmıyor, tezat yaratmıyor filmlerinde. Hemen her karesi ayrı bir fotografik güzelliği barındırıyor içinde.”motion picture” kavramını derinlemesine hissettiren kareler topluluğu, her yönüyle dört dörtlük olduğunu düşündüğüm mizansenler. Set dekoratörü ve kostüm tasarlayıcısı olarak da, ilk üç filminde aynı kişilerle çalışmış Anderson..

Filmlerinde imza yerine kullandığı, konuşulası noktalardan biri de kullandığı müzikler.Tercih ettiği özgün müziklerin bestecisi olan Mark Mothersbaugh ile Bottle Rocket,Rushmore,The Royal Tenenbaums ve The Life Aquatic olmak üzere çektiği tüm filmlerde beraber çalışmış.Bunun yanı sıra, Rollings Stones’dan iki efsane, Mick Jagger ve Keith Richards da The Life Aquatic hariçinde her filminde parça istemiş olduğu diğer isimler.Oldukça iyi bir kulağı var sanıyorum Anderson’un.

Özüne gelirsek hadisenin; Anderson, bir yönetmenin yapması gereken her şeyi en iyi şekilde yapıyor filmlerinde.İşık olsun,görüntü olsun,ses olsun,montaj olsun,her konuda, yönetiminde çalıştırdığı her uzman kadar bilgili, olaya hakim.Oyuncularını da bir o kadar iyi kullanabiliyor.Zaten sanmam olsun,kurulsun böyle bir düzen başka türlü.

avatar
  Subscribe  
Bildir