[Yönetmen] Steven Soderbergh biyografisi, hayat hikayesi.

0
149
Director Steven Soderbergh speaks onstage during the "The Knick" segment of HBO 2014 Summer TCA on Thursday, July 10, 2014, in Beverly Hills, Calif. (Photo by Richard Shotwell/Invision/AP)

Doğum Tarihi : 14.01.1963

Biyografisi : Georgia’da doğup Baton Rouge, Louisiana’da büyüyen Soderbergh 13 yaşındayken kısa filmler yapmaya başladı. Liseden mezun olduktan sonra Los Angeles’a gitti. Orada serbest editör olarak çalıştı daha sonra Baton Rouge’a döndü ve kısa film yapmaya ve senaryo yazmaya devam etti. Bir rock grubu olan Yes için yaptığı belgesel filmden sonra grup için uzun metrajlı bir konser filmi çekmesi istendi kendisinden. Sonuçta ortaya çıkan “9012LİVE” 1986 yılında bir Grammy Ödülü adaylığı kazandı.

Soderbergh iki yılını daha senaryo yazarak geçirdi. Soderbergh Yönetmen olarak çıkış filminde, James Spader, Andie MacDowell, Peter Gallagher ve Laura San Giacomo ile birlikte çalıştı. Filmin dünya premieri Sundance Film Festivali’nde ocak 1989’da yapıldı ve dört ay sonra Cannes Uluslar arası Film Festivali’nde Palme d’Or kazandı.

ikinci filmi “Kafka” (1991) siyah-beyaz belirsiz ve gizemli bir filmdi. Franz Kafka’nın hayatı ve mektupları hayalle karıştırılmış bir şekilde ortaya koyulan filmin başrolünde Jeremy İrons bulunuyordu.Yazar A.E. Hotchner’nin biyografisi Soderbergh’in üçüncü filmi King of the Hill (1993) için yol gösterici oldu denebilir. Premiere Magazine’in Eleştirmen Çizelgesine göre film yılin en çok beğenilen beşinci filmiydi.

Daha sonraki çalışması ise Peter Gallagher’ın başrolü oynadığı “The Underneath” (1995) filmiydi. Filmde ayrıca Alison Elliot, Elisabeth Shue ve Joe Don Baker’da rol almaktaydı. 1997 yılının baharında Soderbergh’in yayınlanacak olan iki filmi vardı: düşük bütçeli bir deneysel komedi olan “Schizopolis” ve “Gray’s Anatomy” Soderbergh’in çalışmaları George Clooney ve Jennifer Lopez’in başrollerini paylaştıkları Elmore Leonard’ın ayrı adlı romanından sinemaya aktarılan “Out of Sight” filmi ile devam etti. Yine Premiere Magazine’nin Eleştirmen çizelgesine göre “Out of Sight” 1998 yılının en beğenilen üçüncü filmiydi. Ulusal Film Eleştirmenleri Birliği “Out of Sight” filmini en önemli üç ödülü vererek onurlandırdı: En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü ve En İyi Senaryo (Scott Frank) ayrıca Boston Film Eleştirmenleri Birliği de filme En İyi Görüntü ve En İyi Senaryo Ödüllerini verdi. Ek olarak film En İyi Adaptasyon Senaryo dalında (Scott Frank) Akademi Ödülü adaylığı kazandı.

Başrolünü Terence Stamp, Peter Fonda ve Lesley Ann Warren’ın oynadığı “The Limey” (1999) adlı aksiyon drama beş İndependent Spirit Award adaylığı kazandı: En İyi Görüntü, En İyi Aktör (Terence Stamp), En İyi Yardımcı Aktör (Luis Guzman), En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo (Lem Dobbs). Başrollerini Julia Roberis, Alberi Finney ve Aaron Eckhart’ın oynadığı gerçek bir hikayeden esinlenilerek yapılan “Erin Brockovich” mart 2000’de vizyona çıkmıştı. Film Dünya çapında 250milyon dolardan fazla hasılat yapmıştı. Yönetmenliğine ek olarak Soderbergh Greg Mottola’nın “The Daytrippers” (1996) ve Gary Ross’un “Pleasantville” (1998) filmlerinde yapımcı olarak, Scott McGehee ve David Siegel’in “Suture” (1994) filmlerinde de executive producer olarak yer almıştı. Ayrıca Ole Bornedal’ın yönettiği korku filmi “Nightwatch” (1998)’un da yazı ekibinde bulunuyordu. Soderbergh’in son yapımlarından biri onbirinci filmi olan ve Lewis Milestone’nun 1960 yılında yapmış olduğu aynı isimli filmin yeniden çekilmesi olan “Ocean’s Eleven”. Oyuncular arasında Alan Arkin, George Clooney, Matt Damon, Brad Pitt ve Julia Roberis bulunuyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir