[Yönetmen] Preston Sturges biyografisi, hayat hikayesi (1898~1959)

1
168
Shown: Screenwriter and director Preston Sturges, circa 1947

29 Ağustos 1898’de Chicago, İllinois’te doğdu Sturges, gerçek adıyla: Edmund Preston Biden.
İrlandalı bir ailenin oğlu olan Sturges, 6 Ağustos 1959’da New York’ta kalp krizinden öldüğünde adı çoktan Amerikan ve Dünya Sineması’nın en büyük yönetmenleri arasına altın harflerle kazınmıştı. Ülkemizde pek tanınmayan Sturges, az ama öz film çekti, daha çok senaryolarıyla meşhur olmuştur; ama çektiği filmlerle ölümsüzleşmiştir. 1940’ta çektiği ilk uzun metrajlı filmi The Great McGinty adlı komediyle yönetmenliğe merhaba dedi ve ölümüne kadar sadece komedi filmi çekti. Sullivan’s Travels (Talih Yıldızı) ve The Lady Eve (Kadının Fendi) O’nun dünya sinemasına armağan ettiği en büyük başyapıtları olarak yerini aldı. Sullivan’s Travels O’nun en iyi filmi kabul edilse de The Lady Eve, gelmiş geçmiş en büyük romantik-komedilerden biri, hatta en iyisi kabul edilir birçok otorite tarafından.
Son derece zekice ve insanı dumura uğratan muhteşem diyalogları, inanılmaz inandırıcı ve komik fiziksel komedi tekniğiyle Screwball komedi’nin belki de en büyük ustasıdır…

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Emin Sonmez Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Emin Sonmez
Ziyaretçi
Emin Sonmez

Şu son fotoyu görünce eski filmlerin o hoş başlangıçları aklıma geldi. Şöyle bi kitap sayfaları çevrilir, resimli sayfalarda güzel yazılarla isimler belirir vs.
The Lady Eve’i izlemiştim. Gerçekten de dediğin gibi Tony, çok hoş bir komediydi. Bilen bilir, (beni bilmeseler de Tony’yi bilirler) romantik komedilerle aramızın nahoş olduğunu; ancak böylesi eskiler, samimi yapımlar, işin cılkını çıkarmadıkları için izlenmeye değer. Üstelik yüzde bıraktıkları o gülümsemeye de hayır demez insan.