[Yönetmen] Martin Scorsese biyografisi, hayat hikayesi, filmleri

0
162

Scorsese İtalyan kökenli bir New York’lu. New York’un Little İtaly’sinde büyümüş, çocukluk döneminde koyu bir katolik eğitimi görmüş. Çocukluğunda ki iki ilgi alanı din ve sinemaymış. Kendisi de zaten “yönetmen olmasaydım rahip olacaktım” demiş bir röportajında. Çok küçük yaşta sinemaya gitmeye başlamış. Bir keresinde şöyle demiş:”Hamlet’i ve Duel in the Sun’i 6 yaşındayken gördüm. Yaptığım tüm filmlerde bu ikisi arası bir şey oldu zaten. . . ”
Scorsese New York üniversitesinde sinema okumuş ve 1963’ten itibaren kısa filmler çekmeye başlamış. 1964’te ki “İt’s not just you, Murray” ilk filmi sayılıyor. 1968’te ilk uzun metrajlı filmi “Who’s Knocking at my door” u çekiyor, ün peşinde genç bir oyuncu Harvey Keitel ile. . . Ünlü “Woodstock” belgeselinde çalışıyor. Yönetmene de perdeyi üçe bölme fikrini o vermiş. İlk uzun metrajlı filmini Roger Corman görüp beğeniyor ve onun ekibine dahlediyor. Burada “Boxcar Beriha” yı çekiyor.

Yönetmen yine Roger Corman’ın parası fakat tamamen kendi yaratıcılığıyla “Mean Streets” i çekiyor. Bu filmde daha sonradan 6 film de daha birlikte çalışacağı ve sıkı dost olacağı Roberi De Niro ile ilk kez bir araya geliyor. Scorsese bu filmle nasıl bir filmografisi olacağını seyircilere gösteriyor. Bu filmden sonra Hollywoodvari “Alice Doesn’t Live Here Anymore” i çekiyor. Film 70’lerin önemli filmlerinden biri olmakla kalmıyor, Ellyn Burstyn’e de bir oscar kazandırıyor. Ardından ise müthiş bir film geliyor:”Taxi Driver”. . . Paul Schrader’in senaryosunu yazdığı bu filmle Scorsese;New York gece yaşamının üstünden dünyanın nereye gittiğini ve buralarda adaleti kimin sağlayacağını öyle güzel aktarıyor ki, film sinema tarihinin en iyi filmlerinden bir oluyor. Tabi ki De Niro’nun eşsiz oyunculuğu ile. . .

Bundan sonra ki filmi “New York New York” modern ve Minelli’ye adanmış bir müzikaldir. ”The Last Waltz” ise Band grubunun konserleri üzerine bir belgeseldir. Ardından yine bir başyapıt gelir Scorsese’den:”Raging Bull”. . . Scorsese eski bir İtalyan boksör Jake LaMotta’nın hayat hikayesinden yola çıkıp, Roberi De Niro’nun bünyesinde kıskanç, sadomazohistik, kaba görüntüsünün altında son derece yalnız ve kırılgan bir “hayvan” yaratmıştır. Film De Niro’ya haklı bir oscar getirmiş(nedenini herkes biliyordur herhalde), Scorsese ise Roberi Redford’un elindeki ödüle bakakalmıştır.

Daha sonra bana göre bir başka başyapıtı ve deneysel bir çalışmaya giriştiği “The King of Comedy”i çeker. Birbirlerinin zıttı gibi oynayan Roberi De Niro ve Jerry Lewis’in oyunculukları takdire şayandır. Bundan sonra ki “After Hours” ise bir New York’lu olmanın iyi ve kötü yanlarını bir gecede yaşayan bir adamın hikayesini anlatan oldukça başarılı bir filmdir. Bundan sonra çokta gerekli olmayan “The Color of Money” i çekti.
Ama asıl bomba “Last Temptation Christ” ile patladı. Bu Nikos Kazancakis uyarlaması bütün dünyada tepkiyle karşılandı, Scorsese kiliseler tarafından lanetlendi, hatta Paris’te bir sinema bile yakıldı.

Daha sonra ki filmi ise bir başka başyapıtı sayılan “Goodfellas” tır. Donan kareleri, dış anlatıcıları ile bir çok yenilik barındıran ve mafya dünyasına “Godfather”dan sonra en iyi bakışı atan bu film ne yazık ki Scorsese yine hakettiği oscarı kazandıramadı. ”Cape Fear” ile bir yeniden çevrime imza attı.

Ancak Scorsese yeni filmiyle yine sevenlerini şaşırttı. Kendinden hiç beklenmeyeni bir filme “Age of İnnocence”ye imza attı. Scorsese’nin bilmediği sularda gezindiği bu filmi bana göre hoş bir dönem filmi olmaktan ileri geçemedi. ”Casino” ile son kez kamerasıyla danseden Scorsese bu filmden sonra artık oscar kaygısı taşıyan filmler çekmeye başladı. . .
Scorsese hep sinemayı sevmiş, hep seyircisiyle kafasında tasarladığı yenilikleri paylaşmış bir yönetmen oldu. Onun sinema aşkını sadece kendi filmlerinde değil, yapımcılığını yaptığı destek sağladığı bir çok filmde, savunduğu bir çok klasikte görebiliriz.
Allah bu sinema aşığına uzun uzun ömürler versin. Belli mi olur, her an bir başyapıt daha çıkarabilr. . .

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir