[Yönetmen] Kim Ki-Duk biyografisi, filmleri, hayat hikayesi.

0
217

1960’ta, Güney Kore’nin Kuzey Kyongsang bölgesindeki Bonghwa’da doğdu. On yedi yaşında işçi, yirmi yaşında denizci, ardından da rahip olma heveslisi olan genç, 1990’da Fransa’ya gitti, Paris’te güzel sanatlar eğitimi aldı ve 1992’ye kadar burada kalıp resimlerini satarak ve Avrupa’nın çeşitli kentlerinde sergiler açarak geçindi. Sinema eğitimi olmayan yönetmen, filmlerini yaparken kendi kendini eğitti. 1993’te senaryo yazmaya başladı, ardından 1996’da ilk filmi Ag-o Timsah’ı çekti. Genellikle toplum dışı kalmış bireylerin zorlu hayatlarının beyaz perdeye düşük bütçelerle aktarıldığı stilize filmlerinin tümü, Berlin, Venedik, Moskova, Karlovy Vary gibi festivallerin yarışmalarına katıldı. Kısa sürede, Güney Koreli yönetmenlerin en etkin ve tanınmışlarından biri oldu. Stilize şiddetten uzaklaşıp içe dönük, neredeyse metafizik bir tefekkürü anlattığı, dokuzuncu filmi Bom Yeoreum, Gaeul, Gyeowool, Geurigo Bom İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… Ve İlkbahar (2003) dünya çapında büyük bir ilgi topladı.
Uluslar arası alanda kabul gören, hemen hemen her festivalden ödüllerle dönen Kim Ki-duk, 2003 yılında Locarno, San Sebastian ve Karlovy Vary film festivallerinde aldığı ödüllerden sonra, 2004 yılında da “Berlinale” ve “Venedik Film Festivali”nde “En İyi Yönetmen” ödülünü kazandı.

Eylül ayında Antalya festivalıne katılıp aramızda olan Güney Kore sinemasının dahi yönetmeni Kim Ki-duk tüm eleştirmenleri mest etti ve seyircimizden de hatırı sayılır bir ilgi gördü. Kim Ki-duk’un 12 filmi de farklı türlerde ve farklı amaçları olan filmler. Yönetmen kimi zaman klasik anlatımlı bir aşk filmini, kimi zaman biçim oyunlarını seçiyor, hikayeleri de filmlerin türleri gibi farklılıklar gösteriyor.

avatar
  Subscribe  
Bildir