[Yönetmen] Jacques Tati biyografisi, hayat hikayesi (1907~1982)

0
336

Ülkemizde fazla tanınmasa da, Fransız Sineması’nın en önemli komedi yönetmenlerindendir. Tabiri caizse tam bir kült şahsiyettir. (Özcan Deniz gibi kült değil tabi) .
Hayranları tarafından hep el üstünde tutulmuştur, 1909 doğumlu olan usta 4 Kasım 1982’de diğer birçok ünlü gibi zatüree’den hayatını kaybetti.

Sinema hayatı boyunca sadece 5 uzun metrajlı film çekti, bu kadar az filmle bile dünyaya adını kazıdı! Hayat verdiği hemen hemen film boyunca tek kelime etmeyen; ama bir o kadar da yorulmayan ‘Monsieur Hulot’ karakteriyle ölümsüzleşti ve kalpleri fethetti. 1967 yılında tüm varlığını yatırarak renkli ve 70mm ile çektiği Playtime sinema tarihinin en önemli yapıtlarının başına genellikle gelen bir durumla gişede iş yapmadı, Tati’nin hayranları bu filme ilgi göstermedi; ama Playtime, günümüzde tüm sinema okullarında ders olarak gösterilen bir komedi klasiğidir. Gelmiş geçmiş en büyük komedi filmlerinden kabul edilir. (Avrupa Sinetek gösterimlerinde izlemiştim neyse ki!)

Filmlerinde güldürdüğü kadar da düşündürür Tati. Modern yaşamın getirdiği büyük binalara ve değişik aletlere de eleştiriler getirir Tati kendi üslubuyla.

İşte unutulmaz Monsieur Hulot karakteri, Tati’nin en büyük 3 filminin görüntülerinde:
M. Hulot’s Holiday (1953)
Mon Oncle (1958)
Playtime (1967)

avatar
  Subscribe  
Bildir