[Yönetmen] François Ozon hakkında bilgi.

0
205

“Bastırılmış cinselliğin gerilim unsuruna dönüşmesi” filmlerinde yoğunlukla üzerinde durduğu bir tema. Özellikle 1994 yılında çekmiş olduğu “Şişe Çevirme” adlı kısa film onun bu temayı vurgulaması ve daha sonraki filmlerinde de buna yoğunlaşması açısından önemli bir kısa film. Aslında basit bir oyun gibi görünse de çoğu zaman bastırılmış, unutulmak istenmiş veya saklanmış duyguları ortaya çıkaran bir nevi “içini dökme” veya “cesaret gösterisi” denilebilecek bir oyunun Ozon sinemasına katkısı büyük olacaktı pek tabi, öyle de oldu.

95’te, Küçük Ölüm; 96’da Yazlık Elbise; 97’de Denizi Gör, hep bu temayla bir şekilde yoğrulmuş filmlerdi. “Denizi Gör” Fransa dışında dağıtıma çıktığı için Ozon’un tanınması açısından da önemli bir film.
98 yapımı ilk uzun metraj filmi “Sitcom” farklı tepkilerle karşılandı. Ozon’un “absürd mizah”ını tatsız bulanlar, burjuva eleştirisini beğenmeyenler çıktı. Daha sonra 2 kısa film daha çekti: X 2000 ve Yatak Manzaraları.
Daha sonra 2, uzun metrajı “Katil Aşıklar”ı çekti. Zevk için cinayet işleyen iki aşığı anlatan bu film çoğumuza bazı filmleri hatırlatabilir tabi (ör. Katil Doğanlar…)
99’da “Kızgın Taşlara Düşen Su Damlaları” Ozon için bir saygı duruşuydu. Kendisini etkileyen yönetmenlerden biri olduğunu söylediği Fassbinder’in tiyatro oyunundan uyarladığı bir filmdi.
2000 yapımı “Kumun Altında” bu güne kadar eleştirmenlerden en çok övgü topladığı filmi oldu. Sonra “8 Kadın” geldi. Ozon bu filmde müzikal tarzı denedi ve biçimle de uğraşabileceğini gösterdi. Özellikle renkli sanat yönetimi ile dikkat çekti. (Her yerde savunduğum gibi bu filmin sadece bir türe ait olduğunu düşünmüyorum. Kırma bir film ve özellikle Ozon’a ait absürd mizah bu filme hakim)
Tarihsel sıraya göre en son filmi Swimming Pool…

Özetle, Ozon’un filmlerinde tarz olarak (işleme) absürd mizah hakim. Ve özellikle de orta sınıf /hatta daha yüksek/ bireylerinin cinsel tercihleri, bundan doğan bazen karmaşık, bazen komik, bazense trajik ve gerilimli durumlar…

avatar
  Subscribe  
Bildir