[Yönetmen] Francis Ford Coppola biyografisi, hayat hikayesi, filmleri.

1
163

Yarı İtalyan yarı Amerikan bir ailenin çocuğu olarak 1939 yılında dünya’ya geldi.. Biraz farklı ve zor bir çocukluk geçiren Coppola Hofstra Universitesi’ndeki drama bölümünü kazandıktan sonra, UCLA’da sinema öğrenimine devam etti. Okulun yanı sıra sinema ile ilgili işlerde de çalışan Coppola, Roger Corman ile baya bir çalıştı. Yapımcılığını Corman’ın yaptığı Dementia 13 adlı film Coppola’nın ilk uzun metrajlı filmidir. Bu filmi sadece 3 günde çeken Coppola filme de Hitchcock’un Sapığından fazlaca etkilenmiştir. Bu etkileşimi filmin hemen hemen her sahnesinde görebilirsiniz J Bir yandan senaryo yazarlığıda yapan Coppola’nın adı git gide duyulmaya başlıyordu. 1966’da İs Paris Burning ‘ i yazdı. Yine aynı yıl UCLA’daki tezi You Are Big Boy Now oldu. Warner Bros için Finnian’s Rainbow’u çekti. Daha sonrasın da George Lucas ile American Zeotrope adında bağımsız film şirketi kurdu. Lucas ve Coppola’nın ilk projesi “THX 1138” adında bir bilim kurgu oldu. Sonra yine George Lucas’ın yönettiği 1973 tarihli “American Grafitti” beyaz perdeye yansıdı..Film 5 dalda oscar kazandı! 1969’da bu sefer yönetmenlik koltuğuna Coppola oturdu ve Roberi Duvall’ın başrolünü oynadığı “Rain People”i çekti. Hiç ara vermeden sonraki yıl 2.Dünya savaşında General Patton adlı filmle en iyi senaryo dalında ödül kazandı..

Coppola’nın bir efsaneye dönüşmesi ise 1972 yılında gerçekleşti. Tüm zamanların en iyi filmi Mario Puzo’nun romanından uyarlanan The Godfather, gösterime girdiği tüm ülkelerde büyük bir beğeni kazandı. Her ne kadar en iyi yönetmen ödülünü alamasada! bir çok ödülü sildi süpürdü.. The Godfather’da Coppola öylesine sakin ve rahat bir giriş yapar ki sinema tarihinin en iyi açılış sahnelerinden bir tanesiyle karşı karşıya kaldığınız hemen anlaşılır. Copolla bu yapıtı üç bölüme ayırmıştır. İlk bölümde bize aileyi tanıtır. ikinci bölümde İtalyan ve Türk mafyalarını tanır ve savaşlarına tanık oluruz. Son bölümde ise ailenin kendi içindeki hesaplaşması vardır..

Godfather’dan sonra ortaya bir başyapıt daha çıktı Conversation (1974)..Bi çok ödüle aday olan film yine aynı yıl içerisinde tamamlanan “The Godfather II” nin ne yazıkki gölgesinde kaldı. Bütün ödülleri godfather II ile toplayan Coppola sonraki 5 yıl film çekmedi. Bu 5 yıllık suskunluğun ardından öylesine bir film çekti ki hayranlarının beklemesine değdi diyebiliriz. 1979’da Apocalypse Now ile beyaz perdeyi sallayan Coppola Fibresci ve altın palmiye dahil birçok ödül kazandı. Bu filmden sonra bir duraklama devri geçirdi diye biliriz. Escape Artist, The (1982), Hammett (1982), Koyaanisqatsi (1983) , Black Stallion Returns, The (1983), Rumble Fish (1983) filmleri ile devam eden Coppola eski çıkışını tekrar sürdürmek niyetindeydi. Ancak bundan sonrada fazla ses getirmeyen filmler çekti. 1986’da Peggy Sue Evleniyor, 1987 de Gardens of the Stones geldi.. 1989’da üç baba yönetmen bir araya geldi. Coppola,Woody Allen, Martin Scorsese “Life Without Zoe” yu çektiler. Ancak bu üç büyük yönetmenin ismi bile gişedeki hüsranı durduramadı. 1990’da bu kötü gidişe dur demek için eski göz ağrısı baba’ya sığındı ve serinin son filmini yaptı. 1992’de Bram Stoker’s Dracula ile iyi bir başarı elde etti. Film çekimlerine ara vermeden devam eden Coppola şu sıralar On the Road (2004),Good Shepherd, The (2004/İ), Kinsey (2004) filmleri ile uğraşmakta. Ne diyelim ustadan kaliteli filmler beklemeye devam edecez..

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Emin Sonmez
Ziyaretçi
Uleeeen Biz yazıcaz dedik duyurduk o kadar,görüyor musun eler aldı Coppola en sevdiğim yönetmenlerden biridir.Baba’ya kadar olan dönemi oldukça sönüktür coppola’nın.Ancak bu dönemde kaleminden söz ettirmiştir epeyce.Coppola bence tam anlamıyla bir edebiyatçı.Senaryoları ve karakterleri çok sağlam.Yani baba’da ki fredo rolünde ki jhon gazale’yi düşünün,ilk filmde o kadar fazla görünmese de çok sağlam bir karakter ve filmden çıkarmaya kalsanız mutlaka bir boşluk olur.Ayrıca Coppola American Zeotrope ile bir çok genç senaryo yazarına da destek olmuştur. Daha sonra kendi efsane olacak ve coppola’yı da usta sınıfına sokacak filmin teklifi çıkar önüne gelir coppola’nın.Ancak önceleri bu filmi yönetmesi için Arthur Penn,Costa Gavras düşünülürken… Read more »