[Yönetmen] David Lynch kimdir, hakkında bilgi.

0
244

Bana sinemayı sevdiren, sinemanın nasıl gizemli bir dünya olduğunu, gizli bir dili olduğunu, keşfedilecek yeni dünyalar olduğunu gösteren ilk yönetmen. . . ben onunla film izlemeyi öğrendim. . yönetmenlerin kendilerine has dilleri olduğunu, herkesin bu dili anlayamayacığını , sinemanın keşfetmek olduğunu ondan öğrendim. . her şeyin göründüğü gibi olmadığını, bir kırmızının bile sadece “kırmızı” olmadığını, basit bir rengin bir çok anlama büründürülerek kendi anlamlarımızı yaratabileceğimizi öğrendim. . bu inanılmaz ve bi o kadar ilginç, zevkli yolculuğuma onun rehberliğiyle başladım. ve hala devam ediyorum. . .
onu çok seviyorum. ona o kadar hayran ve dünyasını anlamaya o kadar meraklıyım ki onun hakkında bazı yazılar okuyup, ilk kez onu eraserhead ile tanıdığımda hemen onun adına yazılmış, filmlerinin analiz edildiği kitabı alıp, onun fetişi oldum. .
tabi bir fetiş olarak tüm filmlerini en kısa zamanda edindim ve hepsini soluksuz izledim 8) yeni ve tanıdık olmayan bir dünyanın kapısını aralamanın verdiği heyecanla. . sadece “twin peaks” hariç 😕 maalesef onu bulamam, çok zor.

“david lynch hakkında bir şeyler yazıyor olmanın belki de en zor yanı, filmlerinden ve diğer tüm yapıtlarından çıkartılacak genel bir genelleme yapmanın imkansıza yakın bir yerlerde duruyor olması denilebilir. neden mi?her filmden çıktığınızda duyduğunuz o “ne anlattı şimdi bu film?”, “yahu ben şimdi ne izledim?” gibi soru cümleciklerini ya da belki de daha sıklıkla duyduğunuz “ya bırak allah aşkına!adam manasız bir sürü şeyi yan yana getirmiş, sonra da sanat filmi yapıyorum demiş!” ile özetlenebilecek o yorumları hatırlayın bakalım bir. işte o zaman bu soru ya da yorumlara cevap vermenin ne denli zor bir şey olduğunu bir kez daha anlayacaksınız diye umuyorum. ” 8)
tuna yılmaz(bir david lynch kitabı

“herşeyin ne anlama geldiğini ya da nasıl yorumlanacağını bilmemek daha iyidir, çünkü aksi takdirde olayları kendi akışına bırakmaya korkarsınız. psikoloji, gizemi ve büyü niteliğini yok eder. anlamlardan konuşmak beni çok rahatsız ediyor. çünkü anlam çok kişisel bir şeydir. ve herkese göre değişir. . .
gizemi ve bilinmeyeni severim, neler olup bittiğini bilemediğim için karanlık ortamları da. . . dış görünüşün altında bir şeyler saklı olduğu fikrinden hoşlanıyorum ve sanırım insanlar bilmedikleri bir şeyi veya daha önce hiç bulunmadıkları bir yeri seyretmeyi seviyorlar. ”
“DAVID LYNCH”

O sadece yönetmenlik yapmıyor aynı zamanda “yazar, yapımcı, animatör, ses tasarımcısı, besteci, aktör, görüntü yönetmeni, özel efektler asistanı, kurgucu, sanat yönetmeni(eraserhead)”.
bircok tv calışması da var hatta bazıları başarısız calışmalar, ben sadece sinema filmlerini yazacağım

avatar
  Subscribe  
Bildir