[Yönetmen] David Cronenberg biyografisi, hayat hikayesi.

1
275

1943 te doğdu, Torontoda dindar olmayan liberal yahudi bir ailede büyüyen David Cronenberg’in çocukluğu, kitaplar ve müzikle doluydu. Kanada’da yaygın dağıtımı yapılan Shivers ile, gelecekte çekeceği filmlerin sinyalini de vermişti bana göre. Daha sonra yine gerilim türünde Rabid ve The Brood’u çekti. Scanners, Videodrome ile rahatsız edici ve karanlık filmlerine devam etti. Ve bana göre şimdiye kadar çektiği ve dünya sinema tarihinde bana göre çok büyük bi yeri olan inanılmaz filmi Dead Ringers’i çekti. Bu film hayatımda izlediğim en mükemmel filmlerden biri, Jeremy İrons’un insanüstü performansını hiçbir zaman unutamam.Daha sonraları yeniden zorlayıcı filmler geldi belki de en çok bilinen filmi The Fly (Sinek).

Naked Lunch gibi muhteşem bir filmden sonra yine çok tartışılan filmi Crash geldi, Cannesda ödülü aldığında büyük tepki topladı. Ve son olarak Spider’i çekti. Son yıllarda rahatsız edici filmler yeniden gündeme geldi özellikle Requiem For a dream, irreversible gibi filmler.
Gaspar Noé bence çok önemli bir yönetmen olma yolunda, ama çok da ürkütücü filmleri var.
İ Stand Alone’un son 10dakikasında “filmin geriye kalan kısımları çok yoğun şiddet içerdiğinden kaldıramicak seyirciler salonu 20 saniye içinde terk etsin” diye bir yazı çıkınca insanlar paniğe kapılmış sinemada.
Dead Ringers’i şiddetle herkese tavsiye ediyorum,Criterion baskısı Out of print,Anchor Bay baskısı da öyle, ingiltere baskısını bulabilirsiniz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Emin Sonmez Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Emin Sonmez
Ziyaretçi
Emin Sonmez

Kemiklerden silah yapma sahnesi baya iğrençti; ama Cronenberg, tam bir ortam yaratma ustası; sıradışı mekanları çok güzel tasarlıyor bence, filmlerinin hepsi zaten arıza.., eXistenZ da oldukça ilginç bir filmdi; Cronenberg’ün filmografisinde altlarda yer alır; ama yine de “bu bir Cronenberg filmidir” diyebiliyor insan.
Jennifer Jason Leigh’in, Jude Law ve Willem Dafoe’nun performansları gayet iyiydi. Finali de sürprizdi bence.
Videodrome Amazon.co.uk’de 5£ civarına inmiş; Tr altyazı da mevcut (bkz, sendit) almak lazım. Ben bir şeyler çıkarıp; hem UK baskısını; hem Criterion’ını alacam inşallah.
Ayrıca Spider da 6£ civarı haberiniz olsun.