[Yönetmen] Andrei Tarkovsky kimdir, biyografisi, hayat hikayesi (1932~1986)

1
342

Andrei Tarkovsky, Yuryevets kasabasına yakın Rus kırsalında doğdu. Kendisi 4 yaşındayken babası, annesinden ayrıldı. Çocukluk döneminden kalma travmalar ilerde filmlerine konu oldu (Ayna, Zerkalo)
İvan’ın Çocukluğu gibi inanılmaz bir filmle sinemaya merhaba dedi, Stanislav Lem’in bilim-kurgu romanı Solarıs’i filme çekti ve inanılmaz bir başarı yakaladı. Fütüristik filmi Stalker da en az Solarıs kadar büyük bir hayran kitlesi kazandı.
İsveç’te Kurban’ı (The Sacrifice) tamamladıktan sonra, akciğer kanserine yakalandıgı anlaşıldı ve Aralık 1986’da Paris’te öldü .
İngmar Bergman’ın dünyanın gelmis geçmis en büyük yönetmeni diye nitelendirdigi Andrei Tarkovsky’nin filmlerini herkese tavsiye ediyorum..

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Emin Sonmez Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Emin Sonmez
Ziyaretçi
Emin Sonmez

Andrei Tarkovsky’nin “Zaman zaman içinde” ve özellikle “Mühürlenmi§ Zaman” kitaplarını bütün sinemaseverlere ve sinemanın ne olduğunu anlamaya çalı§an arkada§lara önemle tavsiye ederim. Bu kitapları okumasaydım sanırım Tarkovsky seyrederken bir çok §ey eksik kalacaktı. “Gelmi§ geçmi§ en büyük yönetmen” nitelemesi hakkında bir §ey diyemem. Bu tür genellemeler yapmayı sevmiyorum. Ki§isel olarak çok büyük hayranlık duydugum bir yönetmeni tanımlamam gerektiginde ” BENCE dünyanın gelmi§ geçmi§ en büyük yönetmenLERiNDEN BiRi” cümlesini kullanmayı tercih ederim. Tarkovsky bence çok etkileyici bir sinema diline ve kameraya sahip. En çok begenerek izledığım filmleri Andrei Rublev, Solarıs ve tabi Stalker’dır. “Ayna” isimli çok ünlü filmini ise ne yazık… Read more »