[Yönetmen] Alejandro Amenábar biyografisi, hayat hikayesi.

0
1026

Şili doğumlu, İspanyol yönetmen. Sadece dört film yönetmesine rağmen, günümüzün en önemli İspanyol yönetmenlerinden birisi olarak gösteriliyor.

Alejandro Amenábar, Santiago de Chile´de 1972 yılında doğdu. Pinochet´nin Salvador Allende hükümetini sonlandıran Ağustos darbesinden hemen önce ailesi İspanya´ya göç etti.
Madrid’de büyüdü ve 1990´da, Madrid Complutense Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi´nde Görüntü Uzmanı eğitimine başladı, ancak başarıli bir öğrenci değildi ve sinema alanında akademik çalışma yapmak yerine –ki bunu hiç istemiyordu- kendini asıl isteği olan fim çekmeye adadı.

19 yaşında, 1991 yılında, ona Bağımsız Amatör Sinemacılar Derneği (AİCA) ödülünü kazandıran ilk kısa metrajlı filmi La Cabeza’yı yaptı. Aynı zamanda, daha sonra da kendisiyle işbirliğine devam edecek olan Mateo Gil ile çalışmaya başladı. ikinci çalışması ise, Elche (Alicante) ve Carabanchel (Madrid) Festivalleri´ndeki En İyi Kısa Metrajlı Film ödülünü alan Himenóptero(1992) oldu.

1994 yılında, Luis García Berlanga Ödülleri´nden En İyi Senaryo ödülünü ve AİCA Ödülleri´nden En İyi Ses Kaydı ödüllerini alan Luna adlı üçüncü kısa metrajli filmini yazdı ve yönetti. Daha sonra çevireceği uzun metrajlı filmlerinde olduğu gibi, bu 3 kısa metrajlı filmin gerçeklesmesinde yönetmen, senarist, editör, aktör ve müzisyenlik görevlerini kendi üstlendi. Aynı zamanda Mateo Gil´in Antes del beso ve Soñé que te mataba adlı kısa metrajlı filmlerinde ortak çalışmalar yaptı.

1996´da, okuduğu fakültede gecen bir gerilim filmi olan, ilk uzun metrajlı filmi Tesis’i çekti. Bu filmin senaryosunu Mateo Gil ile birlikte yazdı. Bu filmi En İyi Film, En İyi Özgün Senaryo, En İyi Genç Yönetmen Ödüllerini içeren 7 Goya Ödülü kazandı.
ikinci uzun metrajlı filmi Abre los ojos (1997), psikolojik entrikaları kurgu bilimle karıştıran bir film oldu. İspanyol sinema panoraması içinde tamamen yeniliklerle dolu olan bu film, Amenábar´ın uluslar arası seviyede tanınmasını sağladı. Tom Cruise bu filmin Vanilla Sky adında yeni bir versiyonunu yapmak için haklarını satın aldı ve kendisi de orijinal versiyonunda da oynayan Penélope Cruz ile birlikte bu filmi yorumladı.
Aynı şekilde, Tom Cruise, Nicole Kidman´nın başrolünü oynadığı Amenábar´ın üçüncü uzun metrajlı korku filmi Los Otros (The Others) un yapımını üstlendi ve film tamamen ingilizce olarak çevrildi. The Others 8 Goya ödülü kazandı, İspanya´da en fazla seyredilen film ünvanına sahip oldu, Avrupa Sineması Akademisi En İyi Film Ödülü için adaylığı açıklandı.
2004´de Ramón Sampedro´nun hayatını anlatan Mar adentro adlı filminin gösterime girmesiyle herkesin hayranlığını kazandı. Bu film ile, ulusal ve uluslar arası çapta birçok ödül almıştır.

Bütün filmlerinde senaryoyu ve müzikleri kendisi yazan Amenabar, La lengua de las mariposas (1999 -José Luis Cuerda) ve Nadie conoce a nadie (1999 – Mateo Gil) isimli filmlerin de müziklerine de imza atmıştır.

Notlar:
*En sevdiği yönetmenler Steven Spielberg, James Cameron ve Stanley Kubrick’tir.
*İyi bir soundtrack koleksiyoncusu.
*Üniversiteyi son sınıftaki “Film Writing” dersi yüzünden bitiremedi. Bu dersi aldığı profesörün soyadı Castro, tıpkı Tesis filmindeki kötü profesör’ün soyadı gibi.. Amenabar bunun en başta kasıtsız bi şekilde olduğunu ve bu raslantıyı farkeden üniversite yönetiminin kendisinden bu karakterin ismini değiştirmesini istediğini söylüyor. Fakat yönetmen senaryoda Castro yerine Gálvez ismini kullanmış olmasıa rağmen, daha sonra bu ismi değiştirmemeye karar verdi.
*Tesis filminde ana karakter kamera alanların listesini bilgisayardan kontrol ederken yönetmenin ismini bilgisayar ekranında görebilirsiniz.
*2005 yıında AMPAS (Academy of Motion Picture Arts and Sciences)’a katılmak için davet edildi.
*The Sea İnside ismindeki filminden sonra, favori yönetmenlerinden olan Spielberg’den tebrik mektubu aldı.

avatar
  Subscribe  
Bildir