Yıldızlar gündüz neden görünmez, yerleri sabit midir ve açık gökyüzünde toplam kaç yıldız görülür?

0
407

Yıldızlar gündüz neden görünmez?

Geceleri gökyüzüne bakarsak, içinde yaşadığımız ve azameti karşısında ürperdiğimiz uçsuz bucaksız “uzay gerçeğiyle yüz yüze geliriz. Gündüzleri Dünya’dan sadece 150 milyon km ötede olan Güneş’in güçlü ışıkları, uzayı açık bir gecede olduğu kadar yalın bir şekilde fark etmemize engel olur.

Aslında hava şartlarının uygun olduğu her gece, meraklı gözler için, gökyüzünde tarihin derinliklerinden gelen ışıklar vardır. Bu ışıklar yıldızların ta kendisidir!

Yıldızların yerleri sabit midir?

Bilindiği gibi, yıl boyunca değişik zamanlarda Dünya üzerinde belirli bir noktadan (diyelim ki Türkiye’den) günün belli bir vaktinde izlenebilecek yıldızlar değişmektedir. Bu, Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesindeki hareketi ve kendi ekseninin 23.5 derece eğik olmasıyla ilgilidir. Sonuçta her yıl aynı tarihlerde gökyüzünde yıldızların yerleşimi kabaca aynı olmaktadır (“kabaca“ diyoruz, zira hemen her yıldız belli bir hızla Dünya’ya yaklaşmakta veya Dünya’dan uzaklaşmaktadır, ama bu durum gökyüzündeki yıldızların yerleşiminde ancak binlerce yılda fark edilebilir bir değişikliğe neden olmaktadır.

Gökyüzünde öyle yıldızlar vardır ki bizim gördüğümüz ışıktan yola çıktığında Dünya yüzeyinde dinazorlar vardı. Ve yine öyle gökcisimleri vardır ki bizim radyoteleskoplarla algıladığımız sinyalleri yola çıktığında. Dünya belki de yoktu!

Açık bir gecede ÇİPLAK GÖZLE 6 bin kadar yıldız görülebilir. Bu yıldızların her birinin ışığı değişik zamanlara aittir. Baktığımız bir yıldızı, doğduğumuz yıldaki haliyle görüyor olabiliriz. Hemen yanındaki bir başka yıldız ise belki de Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettiği zamanlardan bir mesaj taşıyordur. Böylece her gece binlerce yıldız bize tarihin derinliklerinden ışıklar sunmaktadır.

Açık bir gecede gökyüzüne meraklı bir gözle bakmak bizleri günlük hayatın monotonluklarından kısa bir süre için de olsa uzaklaştırabilmektedir. Dikkat edilirse aslında en monoton “günlük” olay olan gecenin bile bize keşfedilecek pek çok esrarlı taraf ve hayret edilecek bir çok gerçek sunduğunu görürüz.

Üstün AYDİNGÖZ

avatar
  Subscribe  
Bildir