Yıldırım nedir kısaca, yıldırım ne tür hasarlara yol açar.

0
213

Yıldırım evlerimizdeki lambaları yakan elektrikten farksızdır, fakat voltaj çok yüksektir. Tipik bir yıldırımın volt yüksekliği birkaç yüz milyonu bulur, amperi de 30.000 ya da daha fazla olur. Bu bir anda Amerika Birleşik Devletlerindeki bütün elektrik fabrikalarının ürettiği güç toplamından daha yüksek bir güçtür ve 8 milimetre kalınlığında ve 1600 m uzunluğunda bir yıldırım çarpmasında ki güç. Queen Elizabeth II yi denizden 2.5 m, yükseltmeye yetecek ham enerji demektir.
Amerika’da her yıl yere vuran 90 milyon yıldırımdan yaklaşık olarak 50 000 doğrudan ya da dolaylı olarak, evlere çarpmaktadır. Bu çarpmalardan 15.000 – 20.000 ev önemli derecede zarar görmekte ve yıl ortalamasına göre 1.500 ev yanıp kül olmaktadır. Geriye kalan 30 000 ya da 30.000 den fazla durumda da elektrik tel ve araçlarıyla benzeri şeyler daha hafif olarak zarar görmektedir. Fakat bunlar bile milyonlarca doları bulan, sigorta alacak ve soruşturmalarına mal olmaktadır.

Yıldırım, her yıl yaklaşık olarak sebep olduğu yarım milyarlık mal kaybı zararıyla doğanın en korkunç yokedicisidir. Bir yangın çıkarma nedeni olarak doğrudan doğruya, insan yaratığını gölgede bırakmaktadır. Orman yangınlarının büyük kısmı, insandan çok yıldırımdan ileri gelmektedir. Ayrıca, evlerde ve öteki binalarda insan kusuruna bağlı yangın tehlikeleri teknoloji yoluyla azaltabildiğinden yıldırımdan oluşanların oranı daha yüksek kalmaktadır. Yıldırım, kırsal alanlarda, bütün yakıp yok edici yangınların üçte birinden fazlasında, başlıca neden olarak görülmektedir Yıldırım Amerika’da yıkıcılıkta, hortum, su taşkını ya da kasırgadan çok önde gelmektedir.

Bununla beraber, yıldırım doğanın en korkunç yıkıcısı olmasına karşılık, zararına karşı kolayca olumlu korunma sağlanabilen doğal yıkıcı bir güçtür.
200 yıldan daha önce Benjamin Franklin bir binanın yukarısına kadar, yükselerek yıldırımın yolunu kesen ve onu başlığıyla yakalayarak, bir zarar yapmadan toprağa gönderen araçlar icat etmiştir.
Underwriters Laboratories, (sigortacı laboratuarları) İnc. in “Master Label” kalite denetleme programına göre yarım milyon kadar yıldırım savar kurmasındaki kayıtlar bu kurmaların binde birinden azının herhangi bir zarara meydan verdiğini göstermiştir Bu da, düzendeki fiziksel bozukluktan ileri gelmektedir
Franklin de meslektaşlarına, biraz iddialı alarak, bu “mükemmel icatla” donatılmış bir evde gönül rahatlığı içinde oturabileceğini söylemiştir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir