Yeşil çay tümör büyümesini durduruyor

0
120

Fermantasyona uğratılmamış yeşil çay, sadece bir uyarıcı ve hoş tadı olan bir içecek olmayıp, aynı zamanda kanser tümörlerinin büyümesini de önlemektedir. Tokyo’daki Uluslararası Kanser Araştırma Enstitüsü’nde görevli olan Hirota Fujiki ve arkadaşlan kısa süre önce bu sonuca ulaştılar.
Japonya Sağlık Bakanlığı’nın istatistiki araştırmaları tıp uzmanlarınca önemli bir noktaya işaret etmekteydi. Bu araştırmaların sonuçlarına göre, yeşil çayın yetıştirildiğı ve özellikle hoşlanarak içildiği Shizuoka bölgesinde. Japonya’nın diğer bölgelerine kıyasla daha az insan kanserden ölmekteydi.
Fujiki ve arkadaşları yeşil çayda bulunan “tanen” maddesinin “kanser engelleyici” etkisi olduğunu tahmin etmekteydiler. Tezlerini ispat edebilmek için çay yapraklarından tanen maddesinin esas kısmı olan Epigallocatechingallat (EGCG)‘ı izole ettiler.
Tıp uzmanları bu maddenin etkisini kanser araştırmalarında yaygın olan standart bir metod ile test ettiler. Farelerin sırt derilerini, normal hücreleri uyuyan tümör hücrelerine çeviren kimyevi bir madde ile muamele ettiler. Daha sonra fareleri iki gruba ayırdılar. Birinci gruptaki farelere yarımşar hafta aralıklarla tümör oluşumunu kolaylaştıran ve tıp uzmanlarınca da “tümör ilerletici” etkisi olduğu bilmen bir ilaç sürdüler ikinci gruptaki farelere ise yine aynı şekilde ve eşit aralıklarla tümör ilerletici maddeyi bu kez ek olarak muhtemel kanser engelleyici EGCG ile birlikte uyguladılar.
Fujiki ve arkadaşları 25 hafta sonra yalnızca tümör ilerletici ilaçla muamele edilen farelerin % 53 ünde kanser urları buldular. Buna karşılık ek olarak EGCG ile muamele edilen farelerin yalnızca % 13 ünde tümör oluştuğu gözlendi.
Japon kanser araştırmacıları EGCG’nin etkisini şöyle açıklıyorlar. Normal olarak tümör organizatörü, bir fare hücresi yüzeyindeki belirli bir “alıcı”ya yerleşmekte ve böylece o hücrenin programım sonunda bir tümör hücresi oluşacak şekilde değiştirmektedir. Fakat öyle görülüyor ki, EGCG işte tam bu durumu engellemektedir. EGCG alıcıyı, tümör organizatörünün artık bağlanamayacağı bir şekilde değiştiriyor olmalıdır. Bu yolla fare hücresi zararlı maddenin saldırısından korunmakla ve tümör hücresi gelişimine engel olunmaktadır.
Japon tıp uzmanları fareler üzerinde yapılan deneylerin sonuçlarına dayanarak yeşil çaydan sağlanan EGCG’nin İnsanlarda da özellikle yemek borusu, mide ve bağırsak kanser urlarını önleyebileceğim tahmim etmektedirler. Japon çay tiryakileri bu durumda iyi kartlara sahip olan taraf haline gelmektedirler. Ne de olsa yeşil çaydan günde bir grama yakın EGCG almaktadırlar. Almanya da ise çay içenlerin çoğunluğu, fermantasyon sonucu yalnızca çok az bir miktar EGCG ihtiva eden siyah çayı tercih etmektedirler. Yanı gelecekte muhtemelen yeşil çaya geçiş yapmanın yararı vardır.

avatar
  Subscribe  
Bildir