Yedi Kızlar Camii – Bulgaristan Podkova

0
392

Birkaç gün önce bir camiyi ziyaret ettim (Yedi Kızlar Camii) ve gördüklerime inanamadım, hem iyi hem de kötü anlamda.

Caminin inanılmaz güzel bir tarihi ve şanlı bir geçmişi mevcut.
Camiyi daha yakından tanıyabilmek için önündeki metinden alıntı yapıyorum “Nişanlıları savaşta kalan bölgemizin yedi kızı çeğizlerini satıp bu camiyi 1428 yılında inşaa ettirmişlerdir”.

Fakat bu yazıyı yazmamın asıl sebebi camiye yapılan kepaze restorasyon çalışmasıdır. Yanımda profesyonel bir kamera olmadığından ve gece olduğundan iyi bir şekilde görüntüleme şansım olmadı fakat camimi yoksa sirk alanımı belli değil.

Camiyi güzelleştirelim derken tamamen orijinalliğini bozup iğrenç bir hale sokmuşlar. Her taraf rengarenk, sürekli renk değiştiren ışıklar, saçtığı ışıktan gözünüzü alıp önünüzü görmenizi engelleyen tabelalar ve daha niceleri.

Camiye yapılmış olan bu restorasyon çalışmasının aslına uygun olarak yapılması gerektiğini düşünüyorum. Şahsen yapılmış olan bu restorasyon çalışmasını hem camiye, tarihine hemde dinimize hakaret olarak kabul ediyorum. Caminin orjinalliği tamamen bozulmuş ve böylesine güzel bir tarihi eser bu restorasyon çalışması nedeniyle tanınmayacak bir hale sokulmuş.

Aslında daha söylenecek çok şey var ama bukadarı ile yetiniyorum ve yetkililerin bu durumu en kısa zamanda düzeltip, caminin eski orijinal haline getirilmesi için çalışmalara başlaması gerektiğini düşünüyorum.

 

avatar
  Subscribe  
Bildir