[Yazar] Philip K.Dick biyografisi, hayat hikayesi (1928~1982)

0
284

Bilimkurgu sinemasının en iyi örneklerinden bazılarına esin kaynağı olan,romanlarıyla tanınan ve en az eserleri kadar sıra dışı bir hayat süren bir yazardı.
16 Aralık 1928 de ikizi Jane ile birlikte dünya ya gelen Dick’in doğumundan 2 sonra hayatını kaybeden ikizi sonradan romanlarında kendini gösteren derin izler bırakmıştır.
Örneğin; Dr.Bloodmoney de ikiz kız kardeşi ölülerle konuşabilen bir kızın hikayesini anlatmıştır.
Çoğumuz”Blade Runner” ın uyarlandığı romanın (Do Android s Dream of Electric Sheep 1968) yazarı olarak tanıyoruz.
Oysa ”Total Recall”,”İmpostor”ve ”Screamers” filmlerine konu olan hikayelerin yaratıcısıda odur.
!!The Truman Show”,”The Matrix”,”Vanilla Sky” ve ”Dövüş Kulübü” gibi farklı gerçeklik temeline oturan son dönem filmlerin çoğundaysa onu hatırlatan bir bakış açısının izlerine rastlanıyor.
50’lerin bilim kurgu dünyasında devrim yaratan sınırsız bir düş gücünün eseri olan Philip K.DİCK romanları,valiz şeklindeki psikatrisler ve parayla çalışan konuşabilir kapılar gibi son derece uçuk tasarımlarla doludur.
Zamanında okuyucuya en az onlar kadar uçuk gelse de teknolojik gelişmeler sonucunda gerçek olup hayatımızın bir parçası haline gelen tasarımlarıda var yazarın.
Örneğin yıllar önce ”the Three Stigmata of Palmer Eldrich 1964) şimdi bize çok sıradan gelen internet sohbetlerini öngörmüştür.

Yıllarca ne özel yaşamında ne de zihninin içinde huzuru bulamayan Philip K.DİCK beş kez evlenmiş ve neredeyse bütün yaşamı boyunca uyuşturucudan vazgeçmemiştir.
Yalnız bir ara Şubat 1972 deki intihar girişiminin ardından yeni girişimlerin önünü almak için uyuşturucu tedavisi görmeye başlamıştır.
Çin kehanet sanatı en büyük ilgi alanlarından biri olmuştur,Hatta 1962’de yazmış olduğu romanı ”The Manınthe High Castle” ın akışında bu yöntemi kullanarak belirlediği söyleniyor.
1974’de halüsinasyonların yaşamındaki etkisi giderek artmaya başlamış.
II.yüzyılda Roma da yaşadığına dair ipuçları olduğunu,Beatles in ”Strawberry Field’s Forever” şarkısının içinde oğlunun ölümcül futik hastalığına ilişkin uyaran sesler olduğunu,pembe bir ışık hüzmesi aracılığıyla birilerinin(şüpheliler arasında Uzaylılar,Leningradlı bilimadamları ve nihayet Tanrı’da varmış) kendisi ile iletişim kurmaya çalıştığını ileri sürmesi o dönemde gördüğü halüsilasyonlara bağlanıyor.

2 Mart 19822de 54 yaşında ”Blade Runner” ın tamamlanmış halını görmesine sadece birkaç hafta kala geçirdiği beyin felciyle yaşamı son bulmuştur.
ikiz kızkardeşi Jane nin yanına gömülen ve değeri ölümünden sonra anlaşılan yazarın hayranları kendilerine ”Dick Kafalılar” anlamına gelen DickHead’s diyorlar.

avatar
  Subscribe  
Bildir