Yaşlılığı yavaşlatmak için alınması gereken önlemler.

0
85

Yaşlanmaya karşı alınacak önlemler nelerdir?
C vitamininin, yaşlılığa karşı tıpkı E vitamini kadar yararlı olabildiği, çünkü her ikisinin de antioksidan olarak, vücut hücrelerinin oksitlenmeden kaynaklanan yıpranmalarına karşı, ayrı ayrı ya da birlikte koruyucu rol oynadığı ileri sürülüyor.
Bilindiği ürere, sıvı yağlar, metaller ve plastikler gibi organik maddelerin tümü, havadaki oksijenden etkilenir ve oksitlenerek bozulurlar. Canlı hücreler de bu yavaş oksitlenmenin etkisi altında olup, bir teoriye göre yaşlanma, bu kimyasal oksitlenmenin patolojik etkilerine karşı rol oynayan, vücudun doğal savunmasına bağlanır.

öte yandan, yağların, karbonhidratların ve diğer besin bileşiklerinin oksidasyonu, sağlığımız yönünden hayati önem taşır. Fakat bu oksitlenme, enzimler vasıtasıyla özenle denetlenir. Bu reaksiyonların etik ürünleri ise zararsız nitelikli karbondioksit ve sudur. Bununla birlikte enzimatik olmayan oksitlenme ürünleri, serbest elektron ya da süper oksit (O2) iyonuna sahip, peroksit İçermeyen köklerdir (RCOO).

Bu tehlikeli ve ters tepkiler yaratıcı türler, canlı hücrelerde İstenmeyen kimyasal reaksiyonlar ve belki de kanser oluşumu için başlangıç ortamı yaratabiliyor. Vücut bu tehlikeli maddeleri temizlemek için, en İyi bilineni E vitamini olan, temizleyici ve antioksidan maddeler geliştirmiştir. E vitamini, antioksidan özelliklerinden ötürü yaslanmaya karsı etkili olarak kabul edilir.

Vitaminlerin, canlı hücrelerdeki kimyasal reaksiyonlarını incelemek, günümuz olanaklarının ötesindedir. Ancak, Tokyo üniversitesinden üç araştırmacı, vitaminlerin antioksidan davranışlarını laboratuvar koşullarında incelemek amacıyla, bir kimyasal sistem tasarladılar. Araştırmacılar, örnek yağ olarak seçtikleri metil lineleat’ı, serbest radikalleri (kökleri) tanımlayacak maddelerden oluşan bir karışım içinde çöze’tiler. Sistem, vücut sıcaklığı olan 370 C’de tutuldu ve tüketilen oksijen miktarı ölçuldu..
Çözeltide E vitamini bulunduğu zaman, oksidasyon serbest köklerle karşı tepkimeye giren vitaminin tümü kullanılıncaya kadar durdu, ölçümler sonucunda, E vitamini kadar olmasa bile, C vitamininin de iyi bir antioksidan olduğu görüldü. C ve E vitaminleri karışımi İse E vitamini kadar iyi sonuç verdi.

Gözlemler sonucu C vitaminin rolünün, E vitaminini yenilemek olduğu kanısına varan arastırmacılara göre, fazla E vitamini almak yerine, C vitamini ile desteklemek gerekli, önerilen günlük C vitamini miktarı 60 mg. dır. E vitaminini yenilemek gibi fazladan bir işlev göz önünde bulundurulduğunda bu miktar düşük görünse de, aslında yeterlidir. İnsanlar diğer memeliler gibi, C vitaminini kendileri sentezleyemezler. Bu nedenle, özellikle çok pişirilen yiyeceklerde, ki C vitaminin kayba uğrayacağı unutulmamalıdır.
Fazla alınan C vitamini, belki daha uzun değil; ama daha sağlıklı bir yaslılık sağlayacaktır.

avatar
  Subscribe  
Bildir