Yaşlılar nasıl beslenmeli, yaşlılar ne yemeli?

0
88

YAŞLILIKTA BESLENME

İnsan bedenen yaşlansa da, ru­hen genç kalması elinde olan bir olay. Fakat yaşa­mın bir gereği olarak, bedenen yaşlanma olayını da engelleyemiyoruz. Bu durumda dikkat etmemiz ge­reken en önemli olgulardan biri de beslenmemiz.
Yaş ilerledikçe beslenmemizde yaptığımız hatalar, gençlik yıllarımıza göre daha duyarlı bir hal alıyor.
Bu nedenle sizlere yaşlılıkta beslen­me konusunda bir takım önerilerde bulunacağım.
Hemen belirtmek isterim ki, bu öneriler beslenme literatüründen alıntılardır.

• Günlük diyetinizi daha fazla öğünlere bölün. Böylece sindirim organlarınızı fazla yük altına sokma­mış olursunuz. Bu durumda gıdalarınızı 5 veya 6 öğünde alabilirsiniz. Tabii bu arada dişlerinizin çiğ­neme kabiliyetini de devreye sokun. Gıdalarınızı mümkün olduğu kadar çok çiğneyin. Çiğneme ola­yı, gıdanın sindirilme derecesini belirlemede önem­li bir role sahiptir.

• Gıdalarınız yoluyla vücuda aldığınız protein­lerin kalsiyum, vitaminler ve iz elementlerce zengin olmalarına dikkat edin. Süt ve süt mamülleri, bu du­rumda göz ardı edilmeyecek gıdalarımızdır.

• Mümkün olduğunca az yağ alın. Vücuda alı­nan yağlar, her bir kilogram için 1 gram olarak tesbit edilmiştir. Örnek olarak vücut ağırlığınız 70 kilogram ise, günlük alacağınız yağ miktarı da en faz­la 70 gr olmalıdır.

• Sıvı yağlar içinde, doymamış yağ asitlerini da­ha fazla içerenleri tercih ediniz. Erime noktası dü­şük olan sıvı yağlar, esansiyel olan doymamış yağ asitlerini daha fazla miktarda içerirler. Bu durumda yağda eriyen vitaminlerin vücuda alınması da ko­laylaşır.

• Ekmek, makama, pilav, börek, tatlı, şeker ve şekerli, bol yağlı besinler gibi enerjisi çok: fakat mi­neral ve vitamin katkısı az olan ya da hiç olmayan besinlerden mümkün olduğu kadar uzak kalın. Bu­nun yanında posası bol, vitamin ve mineral katkısı fazla olan meyve ve sebzeleri bolca tüketebilirsiniz.

• Uygun şekilde ayarlanmış günlük beslenme programınız sayesinde düzenli olarak tuvalete çık­ma alışkanlığını edininiz.

• Şişmanlık, tansiyon yüksekliği ve şeker has­talığı arasında, neden açısından yakın ilişkiler oldu­ğundan fazla kilolar yaşlılıkta daha önemli bir boyut kazanır. Bu nedenle vücut ağırlığınızı düzenli olarak, kontrol altında tutunuz. Vücudun hareketli tutulma­sı ağırlık kontrolünde ve ayarlanmasında önemli bir faktördür. Hareketin sportif faaliyetler ile geldiğini de göz ardı etmeyiniz.

• Beslenirken psikolojik olarak da doyuma ula­şabilmeniz için, çeşitli,lezzetli ve göze hoş giden bir sofra hazırlayınız.

avatar
  Subscribe  
Bildir