Yapıştırıcıların tarihi, yapistiricilar hakkinda bilgi.

0
189

Tapıştırıcıların tarihçesi!
İnsanoğlu 5000 yıldan beri yapıştırıcı maddeler kullanmaktadır. Ancak yapıştırıcılar ailesinin, bugün plaketten köprü inşasına, uçak tamirinden ameliyat yerlerinin kapatılmasına kadar, her zaman yeni kullanım sahaları bulan bir grup haline gelmesi, modern kimya sayesinde gerçekleşmiştir.

Yapıştırıcıların kullanım alanları.
Yapıştırıcı maddelerin başarılı şekilde kullanımı da eskiye dayanır. Mezopotamya’da Sümerler M.Ö. 3500 yıllarında hayvan derilerini kaynatarak yapıştırıcı madde elde ediyorlardı. Nil nehri kıyısındaki kazılarda, tutkalları günümüzde dahi bozulmamış M Ö. 1500 yıllarından kalma tahta eşyalar bulunmuştur.
Romalılar ve Yunanlılar hayvanlardan elde ettikleri sıcak tutkal, balık tutkalı, un zamkı, kireç tutkalı: Inkalar da kauçuk ağacının özsuyu gibi yeni çağa kadar kullanılan doğal yapışkanlardan faydalanıyorlardı.
Yapıştırıcı maddelerin gelişimindeki esas devrim, her şeyden önce yapay reçinenin bulunmasıdır. 20. yüzyılın endüstriyel gelişimi modern üretim ve paketleme tekniklerinde kullanılan yeni yapıştırıcı maddeler olmaksızın düşünülemezdi.
Bugün ev işlerinde ve “do-it-yourself (kendin yap) alanlarında kullanılan yapıştırıcı maddeler, yaklaşık 500 bin ton olan yıllık yapıştırıcı madde üretiminin yüzde onundan daha azını oluşturmaktadır. Yapıştıncı maddelerin büyük kısmı sanayide ve el işlerinde, gerçekleştirme, metod geliştirme ve maliyet düşürme amaçlarına akmaktadır. Bu alanlarda yapıştırıcı maddeler, giderek perçinleme, kaynaklama, lehimleme, çivileme gibi eski yöntemlerin yerini almaktadır.
A-310 gövde eklerinin üçte birinin yapıştırma yoluyla yapıldığı Hamburg’daki Airbus firmasında, hiçbir şeyin yapıştırma kadar dayanmadığı kanıtlanmıştır. Maksimum 8 metre uzunlukta olabilen gövde, diğer parçalarla tonluk otoklavda. 150°C sıcaklıkta ve 3 barlık basınç altında tek bir işlemle biraraya getirilir. Daha sonra yapıştırma yerleri ultrasound cihazıyla kontrol edilir ve her otoklav dolgusunun ne kadar dayandığı, çekme makinesinde kontrol edilerek görülür.
Otomobil de yapıştırıcı olmaksızın hareket etmez. Her modem binek otoda 8 kg. kadar sıcağa, çözücü maddelere ozon, yağ, akaryakıt ve diğer kimyasal maddelere çok dayanıklı özel yapıştırıcı madde bulunmakta ve karbüratör subaplarından amortisör contalarına, egzosa kadar 30 değişik yerde sağlam ekleme için yapışkan kullanılmaktadır.

İnşaat sektöründe, temelden bacaya kadar tüm malzemeler yapıştırılmaktadır. Montreal’de olimpiyat stadının beton desteklen 65 tonluk ağır parçalardan oluşmaktadır ve kışın soğuğundan bile etkilenmeyen Epoksit yapışkan ile yapıştırılmıştır. Epoksit yapışkanlar cm2 başına 500 kg. kadar yük taşıyan ve yapıştırma düzeyine paralel olarak uygulanan bu süper yapıştırıcı olduğu için, aynı zamanda modern köprü inşaatlarında da kullanılmaktadır.

Diğer bir özel yapışkan türü, gökdelenlerin dış cephe kaplamasında kullanılmakta ve aynca treyler konstrüksıyonunu geliştirmektedir. Bu yapışkanlar soğuk hava depolarında, soğuk hava vagonlarında veya büyük sıvı tanklarında yüksek ısıya dayanıklı izolasyon maddesi olarak kullanılmaktadır.
Paketleme endüstrisinde yapıştırıcı madde kullanımı çok yönlüdür. Metal konservelerin kenar lehim yapıştırmalarından tabletlerin paketlemesindeki folyo yapıştırmasına, paketlerin etiketlenmesine kadar birçok iş, yapıştırıcı madde olmaksızın gerçekleştirilemez. Sigaralar, titan burgusu, bebek bezleri, demir yolu rayları, yeraltı ve yerüstü boruları, telefonlar ve fotoğraf makinası objektifleri gibi birçok yerde yapışkan kullanılmaktadır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir