Verimli toprak nedir anlamı? toprak nasıl verimli hale gelir.

0
584

Verimli toprak, genel olarak kayaların üstünü örten, ince bir tabaka halindedır. Topraktan bol ürün almak istiyorsak, yaşamsal önemi olan bu canlı örtüyü özenle korumak zorundayız. Çünkü toprağın yok edilmesi çok kolay, ama tekrar yerine konulması bazen mümkün değildir.
Toprak, canlılığını ancak içinde bulunan ve onu zenginleştiren yaratıklarla mikrop, mantar, nematod, böcek, akar, küçük memeliler, koruyabilir. Bitkiler, özellikle otlar toprğaın başlıca organik madde kaynağıdır. Bir çayır otu toprağın altına 643.60 km. boyunda kök salabilmekte, bunlar çürüyünce toprak zenginleşmektedir. Karınca ve solucanlar, açlıktan kanallarla toprağın nefes almasını ve suyu emmesini sağlarlar. Köstebek (solucan yiyen) ve benzer hayvanların kazdıkları tüneller pek çok tür için “otoyol’’ işlevi görür. Köstebek, kır faresi (böcek yiyen) ve yer sincabı gibi hayvanlar her yöne açtıkları tünellerle toprağın karıştırılmasını sağlarlar. Nematodlar ve kurtçular gibi canlılar (küçük kesit), toprağın içinde görebilme sınırımızıda yaşayan yaratıklardır. Toprağın yaşamında önemli rol oynayan diğer canlı türleri mikroorganizmalardır (yuvarlak içinde). Bu mikroorganizmalar, organik maddeleri ayrıştıran en yararlı canlılardır, ancak bazı öldürücü hastalıklara (tetanoz gibi) de neden olmaktadırlar. Toprakta, bir çok hastalığı tedavi eden küfler de (streptomycin, penicillin) vardır. Ayrıca bakteriler, yeni kazılmış topraktan yayılan özgün kokuyu oluştururlar.
Canlı elemanlarını yitiren toprak, üretim yeteneğinden yoksun kalır. Sonbaharda tarladaki sapları yakmak, yangın tehlikesi bir yana, organik maddelerin yok edilmesi açısından da sakıncalıdır.
Kimyasal gübreler, her ne kadar toprağın verimliliğini arttırıyorsa da etkin maddelerinin suda eriyerek kısa süre içinde kaybolması ve pahalı olmaları yonlerinden hayvan gübresi (Dışkı, idrar) kadar yararlı değildir. Hayvancılık bu yönüyle de çiftçinin çok değerli sigortasıdır.
Gelısmiş ülkelerde tarlaların çevresinde oluşturulan ormanlar çiftçiye sağlık ve maddi kaynak yonlerinden büyük yararlar sağlar.

Prof. Or. M. Mihri MİMİOĞLU

avatar
  Subscribe  
Bildir