Venüs gezegeni özellikleri, uzaklığı, sıcaklığı, atmosferi… Venüs gezegeni hakkında bilgi.

0
71

Venüsün yüzeyi bir fırın kadar sıcaktır. Gündüz ve gece ekvatordan kutuplara kadar yıl boyunca sıcaklık 450°C’nin üstündedir. Atmosferi çok yoğun olup basınç, Dünya da okyanusun 1 km derinliğindeki basınç kadar yüksektir. Rüzgarlar ise bir kasırga şiddetindedir.
Venüs, Güneş’e Dünya’dan daha yakın olması nedeniyle daha az güneş ışığı absorbe etmektedir. Venüs’ün yoğun bulutları, hemen hemen Güneş’in tüm ışığını yansıtmaktadır. Atmosfer içindeki COoranı, Dünyanınkinden 300 bin kez daha fazladır. Böylelikle karbondioksit, gezegenin kızılötesi radyasyonunu tümüyle tutabilmektedir. Eğer bu durum olmasa Venüs, Dünya’dan bile daha soğuk olacaktı.

Venüs tarihinin ilk zamanlarında, yani Güneş’in daha az parlak olduğu devirde sıcaklık, nehirler ve denizlerde su olabilecek seviyedeydi. Dünya’daki gibi hayat başlayabilirdi. Ama Venüs’te hayat, ileride önemli bir zorlukla karşılaşacaktı. Güneş parlaklık kazanırken, sıcaklık yükseldi ve sonuçta okyanuslar kaynamaya başladı. Atmosfer su buharı ile kaplandı. C02 gibi, su buharı da sera etkisi yaratarak, gezegenin daha da ısınmasına yol açtı. Okyanuslar bütünüyle kaynamaya yüz tuttu. Bu arada Güneş’in ultraviyole ışınları, su moleküllerini yavaş yavaş parçalamaya başladı. Parçalanan su molekülleri, bir daha bir araya gelemeyecek şekilde kayboldu. Bazı noktalarda sıcaklık, karbon içeren çökeltileri bile buharlaştıracak derecelere çıktı. Su olmadan karbonat kaynaklarını yenileme yolu kalmamıştı. Artık atmosferik karbondioksit gezegenin her yanını sarmıştı.
Venüs yüzeyinin geçmişin uygun şartlarının izlerini taşıması İhtimal dahilindedir. Gönderilecek uydular yoğun bulutları delip yüzeyi araştıracak olursa, eskiden kalma nehir ve deniz yataklarının varlığı görülebilir.

 

avatar
  Subscribe  
Bildir