Üzümün Faydaları ve Zararları

0
156

ilkbahar, yaz, sonbahar, kış. Bu dört mevsim, canlıların yaşamını oluşturan zaman periyotlarıdır ve her bir mevsim kedine özgü güzelliklerle dopdoludur. Bu güzelliklerden biri de mevsimlerin özgün meyveleridir. Bu meyveler çiğ olarak tüketildiği gibi işlenmiş ürünler halinde de sofralarımızı süsler.
Gerek çiğ olarak, gerekse işlenmiş şekilde haklı olarak severek tükettiğimiz meyvelerden birisi de üzümdür, özgün tadı ve kabuğundaki aroma maddeleri İle iştahımızı açan üzümün pek çok yararlı etkileri de vardır. Gıda değerinin yüksek oluşu, vitamin ve madensel maddeler yönünden zenginliği nedeniyle önemli bir besin kaynağıdır. Üzüm, karaciğer, böbrek ve bağırsak hastalıklarında doğal bir ilaç etkisine sahiptir. Böbrekleri çalıştırır, vücutta birikmiş üre benzeri artık maddeleri, böbrekler aracılığıyla dışarı atar ve vücutta hiçbir artık madde bırakmaz. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu, kansızlığı giderir. Ülser ve gastriti olanlar, herhangi bir gıda zehirlenmesi geçirenler, karaciğerinden rahatsız olanlar, peklik çekenler, romatizması olanlar belirli bir süre günlük diyetlerinin önemli bir kısmında taze üzüm suyuna yer verebilirler. Üzüm suyu, süt salgısının artmasını sağlar, emzikli anneler bu nedenle bol bol üzüm suyu içebilirler. Hamile annelerde ise yenilen üzüm veya içilen üzüm suyu çocuğun sağlığını olumlu yönde etkilerken, vücutta biriken toksik maddeleri dışarı atar, bulantıyı giderir. Bileşimindeki suyun fazlalığı nedeniyle de susuzluğu geçirir, idrarı artırır.
Bronşit ve öksürük gibi rahatsızlıkları olanların bir avuç siyah üzümü yarım litre suda kaynatarak, sıcak sıcak içmeleri, peklik çekenlerin de sabahları aç karnına bir avuç kuru üzüm yemeleri önerilmektedir.
Üzümün diğer gıdalarımızla kıyaslaması yapılmış ve 1 kg üzümün 1150 gr süte, 300 gr ekmeğe, 390 gr ete ve 1.2 kg patatese karşılık geldiği belirtilmiştir.
Yaz aylarını yaşadığımız şu günlerde, beslenmemizde önemli bir yer tutan üzümü bolca yiyebilmenizi dileriz.

avatar
  Subscribe  
Bildir