Uzayda Yaşam Nasıldır?

0
342

En iyi bilim-kurgu yaratıklarının neden Dünya’da yaşayanların rötuşlanmış birer akrabalarına benzeme eğiliminde olduklarını hiç düşündünüz mü? Bilim-kurgu yazarlarının yaratıcılıktaki eksiklikleri midir sorun? Başka yerlerdeki yaşam Dünyadaki yaşamdan köklü biçimde farklı mıdır?
Çoğu biyolog, Dünya’da oluşagelmiş yaşam biçimlerinin, çok daha geniş olası varyasyonlar yelpazesinin yalnızca küçük bir alt grubunu oluşturduğunu ve evrimin geçirmiş olduğu bilinen süreç dışında herhangi bir değişik süreçten de geçmiş olabileceğini kabul etme eğilimindedirler. Ancak iki bilim adamı, bugün bunun tam tersini düşünüyorlar. Pensilvanya’daki Franklin ve Marshall College’dan Roger Thomas ve Federal Almanya’daki Tübingen Üniversitesinden Wolf Erust Reif, fizik yasalarının, oluşabilecek iskelet yapılarına bir sınırlama getirdiğini düşündüler. Olası iskeletleri tanımlamak üzere, toplam 23 varyanttan oluşan ve her biri 2 ila 4 arası varyantı içeren 7 ana sınıfa dayalı bir düzenleme getirdiler. Örneğin iskeletin çatısı dahili ya da harici, materyali sert ya da esnek ve nihayet, unsurlarının büyüme biçimi, akresyon (eklenerek büyüme), yeniden üreme, yenilenme ve bölünme-çoğalma şeklinde olabilir.

Bu 23 varyant da 1,536 değişik kombinasyon demekti. “Bugün var olan birkaç milyon organizma ve 3.5 milyar yıllık evrimde, gelmiş geçmiş milyarlarcası düşünüldüğünde bu binbeşyüz otuzaltı kombinasyon hiç de fazla sayılmaz” diyor Thomas. Araştırmacılarımız, hesapladıkları olası varyasyonların tam tamına yarısının bugün bol miktarda bulunduğunu, üçte ikisinin yaygın bir şekilde bulunduğunu ve yalnızca üçte bir gibi bir bölümünün çok ender rastlanır veya hiç var olmadığını saptamışlardır.
Thomas, “Evrimin sonuçlarının tamamen önceden saptanmış veya kesin olduğunu iddia etmiyoruz” diye açıklıyor. “Ancak biz, ‘her şey mümkündür’ varsayımını tartışırız. Aynı modeller defalarca ve yeniden karşımıza çıkıyor.”
Thomas, Dünya’yı koşullandıran fiziksel zorlamaların aynı şekilde diğer gezegenleri de koşullandıracağını, ancak değişik geometrileri ve hava basınçtan olan gezegenlerde iskelet varyantlarının yalnızca oranının değişeceğini öne sürüyor.
“Eğer değişik boyutluluktan söz ediyorsanız, o zaman baştan düşünmeniz gerekebilir” diyor Thomas. “ancak bu da yalnızca başka bir galaksi değil, başka bir evrenden söz etmek anlamına gelir.”

Discover’den

avatar
  Subscribe  
Bildir