Uzay çöplüğü nedir ve nasıl oluşur kısaca.

0
110

Uzay çöplüğü nasıl oluşur ve tehlikeleri nelerdir, uzay çöplüğü hakkında bilgi.

Daha 30-40 yıl önce denizlerin ve atmosferin in­san eliyle kirletilemeyeceğine inanılıyordu. Önce bü­yük yerleşim merkezleri yöresindeki atmosfer ve de­nizler insan eliyle kirletildi, sonra zamanla bu kirlen­me yüzeyde okyanuslara kadar, atmosferde ise ozon katmanının, kutup bölgelerinde delinmesine kadar yayıldı. Bu bakımdan, insanoğlu günlük yaşamını kolaylaştıracak yönde teknolojiyi hızla geliştirirken, bu dünyada geleceğini planlamada hiç de akıllı davran­mıyor. Bu konuda geçmiş deneyimlerden de ders alındığı söylenemez. Son olarak, yine insan eliyle kri­tik bir noktaya doğru götürülen uzay kirliliği dikkati çekmektedir.

Son yıllarda dünya çevresin­deki uzaya (2000 km uzağa kadar) insan eliyle atı­lan çöp miktarı 10.000 kat artmıştır. Bu çöpler daha çok yapay uydu parçalarıdır. Dünya etrafında elip­tik yörüngelerde dolanan çöpler, çok yüksek hızla­ra sahiptir ve çöp yoğunluğu arttıkça parçalar arası çarpışma sayısı da hızla artmaktadır.

Uzay bilimci Don Kessler’e göre uzay çöplerinin yoğunluğu, bu­günkü değerin 10-100 katına ulaştığında parçalar arası çarpışmalar kritik bir değere ulaşacak, çarpışma­lar sonucu, parçalar ufalanarak. Dünya etrafında yo­ğun bir zarf oluşturacaktır. Tahminlere göre, gelişmiş ülkelerin sorumlu olduğu uzay kirlenmesi bu hız­la devam ederse, gelecek 100 yıl içinde Dünya çev­resindeki uzay, her türlü uzay aracı için tehlikeli ve hatta kullanılmayacak duruma gelecektir. Önlem alınmazsa, böylece belki de uzay çağı sadece bir ­kaç nesil sürmüş olacaktır.

avatar
  Subscribe  
Bildir