Uyuşturucuların (madde alımının) insan ve toplum üzerindeki etkileri ve sonuçları.

0
226

Uyuşturucuyu alan kişi kısa zamanda yalancı bir mutluluğa erer. Sorunlar gözünde küçülür, yok olur. İstediği her şeye hayallerinde varır. Bunları gerçekmiş gibi yaşar. Kendini kudretli, kuvvetli hisseder. Bütün huzursuzlukları yok olur ve aşırı bir keyif haline girer.

Bir süre sonra ilacın tesiri geçince bütün gerçekler yeniden ortaya çıkar. Temel çatışma, yalnızlık sorunları üzerine bir de suçluluk duygusu biner. Tekrar aynı rahatlığı elde edebilmek için daha önce alınan miktarın artırılması gerekir. Bu doz artırma ile birlikte uyuşturucu madde artık vücudun temel ihtiyaçları olan şeker, tuz ve suda olduğu gibi hücre içi fizyolojik bir madde haline gelir. Alınmadığında aşırı ihtiyaç belirtileri meydana çıkar. Bu hale fiziksel bağımlılık gelişmesi adı verilir.

Artık ilacın ilk alındığı devredeki “balayı devresi” bitmiş, uyuşturucunun alınmadığında meydana getirdiği dayanılmaz ıstırapları, sıkıntıyı giderebilmek için sahip olduğu bütün değerleri feda edebilecek zavallı bir kışı ortaya çıkmıştır.

Uyuşturucuların tanıtılması ve özelliklerinin bilinmesi, gerek kullananın anlaşılması, gerekse kullanma eğiliminde olanın sakıncalarını bilmesi yönünden yararlı olur.

avatar
  Subscribe  
Bildir