Türkiye’de gerçekten petrol var mı?

0
329

Türkiye zengin petrol yataklarına sahip midir?

Ülkemizde Orta doğuya benzer çok zengin petrol yataklarının olmadığı gerçeği artık anlaşılmıştır. Ancak çok zengin petrol yataklarının olmayışı, ülke gereksinimine yetecek petrolün olmadığı anlamına gelmemektedir.

Türkiye’de petrol nerelerde bulunur?
Petrol rezervlerinin yoğun olduğu Güneydoğu bölgesi ile birlikte Trakya ve Adana-Hatay bölgeleri çok umutlu olarak görülmektedir. Ayrıca, Tuz gölü havzası, Erzurum-Kars, Slvas-Malatya, Çorum-Çankırı, İzmlt-Kastamonu, Rize ve Antalya bölgeleri ile Ege denizine umutlu sahalar olarak bakılmaktadır. Bunlar dışında az umutlu sahaların da henüz araştırılmamış olduğu düşünülürse hiçte karamsar bir tablonun olmadığı anlaşılmaktadır.

Türkiye’de neden petrol ve doğalgaz yok?
Türkiyenin Jeolojik yapısı petrol açısından şansızlıklarla doludur. Arap yarımadasının sıkıştırdığı Güneydoğu Anadolu’da petrol rezervleri küçülmüş veya yok olmuştur. Toros sıradağlarının oluşumu Alp dağ oluşumları ile etkilenerek petrol yataklarının, ya yüzeye çıkarak aşınmasına ya da üzerlerini kalın katmanlarla örterek derinlere gömülmesine neden olmuştur. Anadolunun Temelini oluşturan eski masiflerin yer yer geniş alanlarda yüzlemesi yurdumuz Perol olanaklarını kısıtlamıştır.

avatar
  Subscribe  
Bildir