Tren rayları arasında neden boşluk vardır?

0
395

Yazın tren rayları genleşir mi?
Soğuk bir ülkede, 640 km, uzunlukta bir demir yolu, yazları 300 m, daha uzar. 1 derece ısı artışı, çelik rayların, uzunluklarının yüz binde biri kadar uzamalarına yol açar. Yaz-kış arası ısı farkı 55 derece C ise, rayların 1-3 km, uzaması gerektiği hesaplanabilir (640 x 0.00001 x 55 = 0.35 km.). Rayların, buna rağmen eğrilmeyiş nedeni açıktır. Raylar öyle yapılır ki, her 8 m’de bir. 6 mm, açıklık bırakılır ((TC’da). Bu açıklığın tamamen kapanması için 65°C gerekir.
Teknik bazı nedenlerle, tramvay raylarında böyle bir aralık bırakılamaz. Fakat, tramvay rayları derine gömülü olduğundan, ısı değişimlerinden çok etkilenmez, ayrıca, döşenirken kullanılan teknoloji de, eğrilmelerini bir derece önler. Fakat çok sıcak günlerde, şekilde görüldüğü gibi tramvay rayları eğrilir. Bazen demir yolu rayları da eğrilir, şöyle ki; yokuş aşağı giden trenler, rayları aşağı doğru çeker, böylece rampalarda, ray aralıkları yok olur ve sıcak havada raylar eğrilir.

Soğuk havaların fazla olduğu bir ülkede, bakırdan yapılmış telgraf ve telefon telleri her kış yüzlerce m, kısalır, örneğin, aralarında 640 km, olan iki merkez arasında bu kısalış 500 m’dir. (bakırın ısı ile uzama katsayısı çeliğe göre 1.5 kat daha yüksektir).


avatar
  Subscribe  
Bildir