Trafik kazalarının nedenleri maddeler halinde, trafik kazalarının nedenleri ve sonuçları.

0
345

Trafik kazalarının nedenleri maddeler halinde kısaca
Araba yolculuklarında çok kez şoförün ya da yolcuların önemsiz sanılan hareketlerinden önemli sonuçlar doğar, tehlikeli kazalar olur. Bizim burada bunların hepsini saymamıza olanak yok, okuyucularımız kıyas yoluyla burada söylenmeyenleri kolayca bulabilirler.

1. Atılan ve Fırlatılan Şeyler
Bir arabanın arka penceresinin önündeki düz kısma konulan bir fotoğraf makinesi, ani bir duruş halinde, şoförü ya da bir yolcuyu yaralar hatta öldürebilir.
Hava cereyanında açılan bir kitap ya da haritanın havaya kalkması, şoförün görüşünü kapatır, şaşkınlık ve heyecan yaratır.
Merkezkaç kuvvetin etkisiyle paketlerin yer değiştirmesi yine şaşkınlık ve heyecan yaratarak bir kazaya neden olabilir.

2. Çocuklar
Kavga çıkarır, yakınır ve bağırırlar. Bu bakımdan bütün olanaklardan (oyun, ödül, ceza) yararlanılarak zararsız hale getirilmelidirler. Çocuklar, yerlerine yerleşip kapılar kapatılmadan motor çalıştırılmamalıdır.

3. Yolcular
Yolcular arabada ağırlıklarına göre yer almalıdır. Şişmanlar, sola, zayıflar sağa oturmalı, uzun boylular ortaya oturmamalıdır.
Şoför: “Oradan değil”, “beni burada bırak”, “soldan” ya da daha tehlikeli olarak “aman, ay”, “şu develere bak” gibi istek ve ünlemlerle şaşırtılmamalıdır, özellikle hareket halinde, hangi nedenle olursa olsun şoförle tartışmaktan kaçınılmalıdır.

4. Büyülenme
Arabaya giren bir arı şoför ve yolcuların dikkatini üstüne toplar. Eli yeten bir gazete ya da benzeri bir şeyle arıyı kovmaya ya da öldürmeye çalışır. Bu çok tehlikelidir. İyisi, arabayı durdurarak arıyı dışarı atmaktır.
Başka bir dikkati kapma-kaynağı da geri aynasıdır, şoför geri aynasına kendini uzun süre kaptırmamalıdır.

5. Sigara
Sanatını seven bir şoför direksiyon başında sigara içmez. Sigara, çıkardığı duman, koku ve karbon monoksitle zararlı olduktan başka, çıkarırken, yakılırken ve külü silkelenirken de tehlikeli durumlara neden olabilir.

6. Aksırık
Aksırık krizleri de sıkıntılı ve tehlikeli olabilir. Uygun bir yerde arabayı durdurup, kriz geçinceye kadar beklemek yararlı olur.

7. Direksiyonda Aşk
Direksiyonda aşk şoförlük yetenekleri üzerinde tehlikeli sonuçlar yaratabilecek etkiler yapar. Böyle bir tutum yanlış davranışı sahibine zararlı olmakla kalmaz, dikkatleri üstüne çekerek gelip geçen öteki şoförlere de zarar verir.

Nizamettin OZBEK

 

avatar
  Subscribe  
Bildir