Trafik güvenliği için neler yapmalıyız? trafikte dikkat edilecek hususlar.

0
577

Bizden gelişmiş memleketlerle kıyaslanmıyacak kadar çok kaza oluyor, öyle küçümsenecek gibi değil, 15-20 misli.
Düzensiz ve güvensiz bir trafik ortamında, çeşitli ve büyük kayıplar, meydana geliyor: Can kaybı, mal kaybı, zaman kaybı, enerji kaybı, hatta hatta huzur kaybı. Ve bu kayıplar, bize çok pahalıya mal oluyor. Her yıl memleketimizde trafik kazalarından 3500 : 4000 kişi ölüyor, 15.000 : 20.000 kişi yaralanıyor, 500 : 1000 kişi de sakat kalıyor.
Bu kazaların sebep olduğu ekonomik kayıplar ise 1 milyar lira dolayında, üstelik, önemli bir kısmı da DÖVİZ.
Trafik ortamının güvenli bir hale gelmesine, yaya, yolcu, şoför ve sürücü olarak, davranışlarımızla; yazar, sanatkar, eğitimci, gazeteci, iş adamı, idareci … vb. olarak da, yetenek ve olanaklarımızla katkıda bulunabiliriz.

Trafikte güvenli yolculuk için alınacak önlemler
1 — YAYALAR:
Cadde ve sokaklarda daima yaya kaldırımlarında yürüyünüz ve kaldırımın yol tarafından iyice uzaklaşırız. Yaya kaldırımı bulunmayan yollarda yolun solundan yürüyünüz. Geceleri, şoförlerin sizi uzaktan görebilmeleri için, üzerinizde beyaz bir şey, örneğin, mendil, atkı kitap., vb. bulundurunuz.
Yayalar en çok karşıdan karşıya geçerken trafik kazasına uğramaktadır.

2 — BİSİKLETLİLER:
Bisikletinizin kullanılmaya elverişli olup olmadığına bakınız. Frenler iyi tutuyor mu ? Zil ya da kornanız çalıyor mu ? Araştırınız, Geceleyin, bisikletinizin önünde bir far, arkasında ise kırmızı ışık veren lamba veya kırmızı reflektör olmadıkça yola çıkmayınız.
Başka taşıtlar için olduğu gibi, bisiklette de ehliyetname almak zorunludur.

3 — ŞOFÖRLER :
Uzun bir yolculuğa çıkmadan iyice dinleniniz. Sıkıntılı ve heyecanlı bir durumda araba kullanmayınız. Normal çalışma günlerinizde çalışma süresinden daha uzun süre araba kullanmayınız.
Yolu, şoför, yaya ve bisikletli olarak sizinle paylaşanlara karşı, daima (kızacak bir durum da olsa) kibar ve nazik davranınız.


Bu gun artık otomobillerin köpeklere özgü emniyet kemerleriyle donatılacağı anlaşılıyor. Bu sadık hayvancıkların emniyetini gözetmek güzel bir şey. Ancak ise biraz daha yakından bakınca, bunun, öteki yolcuların korunmasıyla ilgili olduğu görülüyor. Çünkü bu tontonların en uslusu ve en akıllısı bile yel arkadaşlarının en sıkıcısı durumuna gelebiliyor. Örneğin, bir viraj alırken şoförün yüzünün, köpek tarafından bir yalanması, hep beraber bir ağacın kucaklanmasıyla sonuçlanabilir.

1 Ocak 1975 dan beri İsveçte emniyet kemeri takılması zorunlu olmuştur. Bu vesile ile, milli Yol Güvenliği idaresi olayı hatırlatmak için aşağıdaki dilek kartını yayınlamıştır.


Söför hanım kocasına: «Gustav, bilsen emniyet kemeri sana ne kadar yakıştı” diyor.

Nizamettin ÖZBEK

avatar
  Subscribe  
Bildir