Timsah böceği hakkında bilgi.

0
213

Takma adı Timsah böceği olan, Laternaria cinsi bu ağaç böceği, Güney Amerika’nın tropik ormanlarında yaşar.

Pensilvania Üniversitesinden tropikal biolog Daniel Janzen, ilginç şekil ve renklerin kamuflaj gereksiniminden kaynaklandığını söylüyor. Burun kışmındaki yumrular, muhtemelen bir ağaç dalına benzemeye, göz görünümündeki karanlık noktalar ise bir yaprak üzerindeki küflü kısımları andırmaya yöneliktir.

Laternaria’nın düşmanlarının O’nu bir timsaha benzetme olasılığı var mıdır? Janzen’e göre, kesinlikle hayır,
Böcek, timsahların olmadığı ağaç tepelerinde yaşar. Düşmanları ise kerienkele ve yılanların avları olan, maymun, sincap ve kuşlardır. Bir maymun ya da kuş için timsah böceği, genel bir korku etkisini uyandıracak kadar kerienkeleye benzetmektedir.Bunun için diyor Janzen, böceğin düşmanları onun gerçekten bir kerienkele olup olmadığını araştırmadan uzaklaşacaklardır.

Eğer bu kamuflaj, sincap ya da kuşu aldatmaya yetmezse , timsah böceği önce, kanatlarını çırpmak kocaman göz çukurlarını sergiler. Saldırganı korkutup kaçıramaz ise böcek bu kez şiddetli sarımsak kokulu, etkili bir kimyasal madde salgılar. Bu yöntem de iş görmezse, geniş kafasını ağaca vurarak sersemletici bir ses çıkarmakla düşmanını korkutmaya çalışır. Fakat bütün bu pasif savunma sistemleri başarısız kalırsa, Timsah böceği en etkili silahını kullanır, uçarak uzaklaşır.

avatar
  Subscribe  
Bildir