Tereyağ Mı Margarin mi Yemeliyiz?

0
252

Tereyağı Sağlığa Yararlı mıdır Yoksa Zararlı mıdır?
Bilinçli olarak, tereyağından margarine, kırmızı etten balığa büyük bir dönüş yapan kişiler arasındamısınız? Salatalarınızda doymamış bitkisel yağlar kullanıyormusunuz?

Eğer kalp krizleri ve diğer kardiovasküler sorunlarla karşılaşmak istemiyorsak vücut için zararlı olan yağları (kolesterol, doymuş hayvansal yağlar gibi) hemen bırakıp, yerine vücut için zararlı olmayan yağlar tüketmeliyiz. Birçok bilim adamı, uzun zincirli doymamış yağlarını, kolesterolden daha zararlı olacağını söylüyor.

Diğer taraftan, hücrelerimizin de, yaşamsal fonksiyonları için hem kollesterole, hem de uzun zincirli doymamış yağlara gereksinimleri vardır. Bu yağlar olmadan kesinlikle yaşayamayız. Hiç kollesterol tüketmememiz durumunda karaciğer, vücudumuzun gereksinim duyduğu kadarını yapar. Bu arada diğer hücreler de belirli bir işlevi yaparlar. Vucudumuzda gereksinimimiz kadar uzun zincirli doymamış yağ yapacak bir sistem mevcut değildir, (özellikle gerçekten gerekli olan Linoleik asit için). Böylece herhangi bir seçim hakkımız kalmamaktadır. Gereksinimimiz, kadarını öğünlerimizde tükettiğimiz gıdalardan almalıyız.
Uzun zincirli doymamış yağlar, her hücrenin günlük oksidasyon reaksiyonu sonucu yan ürün olarak da ortaya çıkmaktadır.

Bütün bu bilgilerin ışığında, uzun zincirli doymamış yağlarla birlikte kendimizi kalp krizlerinden ve diğer arteriovasküler rahatsızlıklardan koruyarak ömrümüzü uzatabilirmiyiz.

Bu konuda geçtiğimiz yıllarda birçok çalışma yapıldı. İnsanlar üzerinde olduğu kadar hayvanlar üzerinde de yapılan çalışmaların sonuçları tartışmalıdır. Çünkü bu konudaki bir diğer görüş de, insanların uzun zincirli doymamış yağları azaltmalarının, kanser olma olasılıkları doğurduğudur.

Konu ile ilgili olarak New York Üniversitesi Tıp Merkezinde biyokimya Uzmanı Harry Demopoulos’un görüşü, “kollesterolun insan sağlığı için kesinlikle iyi olmadığı, ancak kollestorol ile uzun zincirli doymamış yağlar arasında bir seçim yapma durumunda koilesterolün yağlenmesi” şeklindeydi.

Uluslar arası alanda ödül kazanmış diğer bir bilim adamı. Dallas Hayat Bilimleri Merkezinden biyokimya Uzmanı Ronald Estabrook’da, Demopoulos’un görüşünü paylaşıyor ve “Uzun zincirli doymamış yağların Kansere yol açabileceğini” belirtiyor.

Ancak yine de hastalık korkusuna kapılmaya gerek yok. Yalnızca, kendi kendimizi kontrol altına alıp, tümüyle yağ oranı düşük gıdaları seçmeye çaba göstermeliyiz.

avatar
  Subscribe  
Bildir