Tansiyonun doğru ölçülmesinde nelere dikkat edilmelidir?

0
242

Tansiyon ölçerken dikkat edilecek noktalar.
Tansiyon ölçmek zor ve önemli bir iştir, aşağıdaki noktalara dikkat edilmezse tansiyonu yanlış ölçmek olasıdır:

Tansiyonu ölçülecek kimse en az 30 dakikadan beri tam bir ruhsal ve bedensel dinlenme içinde olmalıdır, bir saat içinde kahve ve 15 dakika içinde sigara içmemiş olmalı. Tansiyon yüksekliği yapabilecek bir ilaç almamış olmalı.

Ölçme sessiz ve ılık bir yerde yapılmadır. Hastanın sabah yataktan kalkınca kendi aleti ile kendi evinde yapacağı ölçmeler çok daha doğru sonuç verir (heyecanı önleyerek).

Muayenehanede mümkünse basınçları bir hemşire biçmelidir (hastanın yüreğini çarptıran cinsten bir hemşire olmaması kaydı ile).

Tansiyon her iki koldan ve 20 yaşındakilerde ayrıca bacaktan alınmalıdır, ilk ölçme en az 5 dakikadır yatmakta olan hastanın kollarından yapılır, sonra hasta oturtulur, oturan hastada küçük tansiyon hafif artar, büyük aynı kalır; oturduktan hemen sonra ve 2 ve 5 dakika sonra tansiyon ölçülür; en sonra da hasta ayakta dururken basınç ölçülür, kan hacmi azalmış ve sempatik sinirleri (damar daraltıcı sinirler) bozuk hastalarda ayağa kalkınca tansiyon düşer, bu sırada baş dönmesi olabilir, kan hacmi azalanlarda ayrıca kalp hızlanır.

Bazı tansiyon ilaçları da ayakta dururken tansiyonu düşürür, f-Lastik tansiyon olduğundan daha yüksek ölçülür. Kılıf kota yavşek sarılırsa tansiyon olduğundan daha düşük ölçülür. Kılıfın eni üst kol uzunluğunun 2/3 ü kadar olmalıdır. Kılıfın alt kenarı dirsek kıvrımının iki parmak üstüne gelmeli ve kılıf atardamarı ortalanmalıdır.

Dinleme cihazı kılıfın altına sokulmadan atardamarın üstüne sıkıca konulmalıdır. Cıva deposu ve kılıf kalp hizasında olmalıdır. Hava birden verilmeli ve yavaş (3 mm/saniye) düşürülmelidir, kılıf hızlı boşlatılırsa eylemsizlik nedeni ile cıva, kılıf içi basıncın gerisinde kalır.

Kılıf yan şişik durumda iken tekrar hava verilemez, önce basınç sıfıra düşürülmeli ve kılıf ancak bundan sonra tekrar şişirilmelidir.

Göz manometreye bakarken kulak atardamar seslerini dinler, sesin ilk duyuluşu büyük, son duyuluşu küçük tansiyona karşılık olan basınçları verir.

Tek bir ölçme tansiyon hakkında kesin bir fikir veremez, tansiyon 3 değişik günde sabah, öğle ve akşam olarak günde en az 3 kere ölçülmeli, elde edilen değerlerin ortalaması’ alınmalıdır, örneğin küçük tansiyon değişik zamanlarda 8, 9, 11, 12, 13 olarak ölçülmüş olsun, toplam 50 dir ve beşe bölünürse 10 bulunur, bu kişinin tansiyonunun düşük mü, yüksek mi olduğu bu ortalamaya göre kararlaştırılır, ortalama küçük tansiyonun 0‘u, ortalama büyük tansiyonun 14’ü geçmemesi gerekir.

Köprücük altı atardamarı darlıklarında sol ve sağ kol ölçmeleri arasında 10 mm, den yüksek bir fark bulunur, bu nedenle tansiyon her iki koldan da alınmalıdır.

Cıvalı manometreler çok doğru ölçer, borularında hava ve cıva kaçağı olmadığı sürece hata yapmasına imkan yoktur. Yaylı manometreler ise zamanla gevşeyebilir ve bu nedenle 6 ayda bir cıvalı manometrelerle karşılaştırılmalıdır.

avatar
  Subscribe  
Bildir