Tansiyon yüksekliğinin tehlikeleri neler dir? tansiyon yüksekliğinin zararları.

0
224

Yüksek tansiyon “sessiz Öldürücü” denmektedir. İlkel olmayan toplumlarda başta gelen Ölüm ve sakatlık nedenlerindendir. Kalp krizlerinin (enfarktüs) yarıdan ve felçlerin 2/3′ ünden fazlasında tansiyon yüksekliği vardır. Yüksek tansiyon damarların sertliğini hızlandırır, bu nedenle örneğin ABD’deki ölümlerin yarıdan fazlası koroner, beyin ve böbrek damar sertliğine bağlıdır ve bu damar sertliği olgularında çoğu kez yüksek tansiyon vardır. Yüksek tansiyonun en tehlikeli yönlerinden biri teşhisin geç kalabilmesidir. 10-20 yıldır tansiyonu yüksek olduğu halde bunun farkında olmayan çok insan görülmüştür, bu gibilerde bir gün tesadüfen tansiyon ölçülmesi ile teşhis konur. Tansiyonu yüksek olanların 80 % inde bir sebep bulunamaz, kalan 20 % de ise tansiyon yükselten bir başka hastalık vardır.

Yüksek tansiyon bazen yalnız büyük tansiyonun 16’nın üstünde olması şeklinde görülür, küçük tansiyon 9.5 altındadır. Doktorlara ekseri sorulan sorulardan biri yalnız büyük tansiyon yükselmelerinin tehlikeli olup olmadığı ve tedavi gerektirip gerektirmediğidir.
Yanıt: Tehlikelidir ve tedavi gerektirir. 50~55 yaş arası yalnız büyük tansiyonu fırlayanlarda ölüm olasılığı 2 kat artmaktadır. Büyük tansiyon fırlaması 25-35 yaş arası İnsanların 0.3 % ünde bulunurken 75-60 yaş arası bu oran 27 % ye çıkmaktadır. Yaşlılarda büyük tansiyon fırlaması büyük olasılıkla eort’un arterloskleroz sonucu elastikiyetini kaybetmesine bağlıdır. Ayrıca kol atardamarında damar sertliği varsa bu atardamarı kapatmak için gereken basınç tabi ki yüksek olacaktır, bu da alstolik basıncın yüksek gözükmesine yol açar. Genellikle yaşlılarda sistolik (büyük) tansiyonu yüksek bulmamız, bize ileri derecede damar sertliği olduğunu antatmaktadır ve bu hastaların ölüm olasılığı bu nedenle artmaktadır. Sistolik tansiyon daha seyrek olarak kansızlık, ateş, sıkıntı vb, sonucu da artabilir. Yüksek tansiyonun tehlikesini en iyi şu sayılar yansıtmaktadır: 30-40 yaş arası bir İnsanda sürekli tansiyon hayatı 15 yıl, yani 40 % kısaltmaktadır, tansiyon sınırda ise bu kısalma 8 yıl, yani 20 % dir. Yine bu yaşlar arası kesin tansiyonda ölüm oranı 5 kat, sınır tansiyonda ise 2 kat artmaktadır. Tabi tedavi edilenlerde bunlar söz konusu değildir.

avatar
  Subscribe  
Bildir