Tansiyon ile çevrenin ilişkisi nedir? Stres ve tansiyon ilişkisi.

0
283

İnsan ruhunda gerginlik yaratan şeyler tansiyonu yükseltiyor. ABD’de yıllık geliri 5000 dolar altında olanlarda 15,000 dolar üstünde olanlara göre yüksek tansiyon 3 kere daha sıktır.

Yüksek tansiyona kentlerde kırsal kesime göre daha sık rastlanır, kentin özellikle terör ve olay bölgelerinde hipertansiyon sıklığı artar.

Sıçanlar önce yalnız bırakılır, sonra bir araya konursa alan rekabeti nedeni ile tansiyonları fırlıyor. 2-14 ay elektrik şokundan kaçınma deneyleri Rezus maymunlarında tansiyonu yükseltiyor.

İnsanda fizik ve ruhsal sıkıntılar 5-10 dakika süren yüksek tansiyon yaratıyor, fakat ölüm olasılığı karşısında haftalarca süren hipertansiyon olabileceği savaşta İngiliz askerlerinde gösterildi. Özellikle ailesinde hipertansiyon olanlarda savaş erken hipertansiyona yol açtı.

Televizyonda özellikle polisiye filmler, spor ve haberler tansiyonu fırlatabiliyor. Hava alanlarında uçuş kontrol memurluğu gibi çok sorumlu görevler yapanlarda hipertansiyon erken yaşlarda başlıyor.
İnsan ve hayvanlarda gürültü ve titreşimlerin yüksek tansiyon sıklığını arttırdığı konusu kanıtlandı. 25 yıldan fazla gürültüye maruz İşçilerde 11-25 yıl maruz olanlara göre hipertansiyon 3 kat daha çok (30 % ve 13 %). 18 dakika 65 decibel gürültü vermekle küçük tansiyon fırlıyor. Gürültüye maruz İnsanlarda kalp-damar ölümleri 4 kat artıyor.

Kimyasal maddelerden kurşun, kadmiyum (çinko ve cıva grubundan endüstride önemli bir metal), patlayıcı madelerden eten glikol nitrat ve benzen ( karaciğeri tahrip edince) yüksek tansiyon yapabiliyor.

avatar
  Subscribe  
Bildir