Tansiyon düşürücü ilaçların yan etkileri.

0
67

A — İDRAR ARTTIRICILAR: Kanda potasyum azalışı, kanda glukoz, urik asit ve hafif Ca ve lipid (yağ) artışı. K azlığına karşı bol meyva (özellikle portakal vb), sebze ve et yemek gerekir Ayrıca K hapı almak gereksiz ve bazen tehlikeli (barsakda yara yapıyor).

B – SEMPATİK SINIR ETKİSİNİ AZALTANLAR:

a — Reserpin: Uyuklama, zihni durgunluk, depresyon, burun tıkanıklığı, ağız kuruluğu, kadınlarda meme kanserinde artış (kesin değil), ülserin ağrı veya kanama yapısı. İshal, düş artışı ve kabus, İktidarda azalma.
b — Propranolol: Kalp yetmezliği, astım, kronik bronşit ve kalp yavaşlamalarında verilemez. Yan Etki: Yorgunluk, ishal, düş artışı, hayal görme, uykusuzluk, depresyon, taraflara giden kanı azaltma (taraf damarları daralmışsa verilmemeli), şeker hastalarında kan şekeri düşüşünü maskeleme.
c — Clonidin: Ağız kuruluğu, uyuklama, kabız ve bazen ishal, İlacı birden kesince tansiyonun birden yükselişi (geri tepme olayı).
d — Metil- dopa: Çok yan etkisi var: Uyuklama, yorgunluk. İktidar azalışı, zihni durgunluk, ağız kuruluğu, burun tıkanması, baş dönmesi, kusma. İshal veya kabız, ateş, hepatik, kan grubu tayinine engel oluş, alyuvarları eritis, memeleri büyütüsü.
e — Guanetidin: Tansiyonun ayakta dururken ve sıcakla, egsersizle, alkol almakla daha da düşmesi, buna bağlı göz kararması v>e baş dönmeleri. İktidar azalışı, meninin geri gidip mesaneye akışı, meninin geç akışı, halsizlik, baş ağrısı, burun tıkanması, kuru ağız, yavaş kalp, ishal.

C — DAMAR GENİŞLETİCİLER :
Prazosin: Baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, hızlı kalp, uyuklama, ayağa kalkınca ani bayılma özellikle İlk dozdan sonra.

avatar
  Subscribe  
Bildir