Süzgeçle su taşınır mı ve ellerimizi yıkarken neden sabun kullanırız.

0
173

Belki böyle bir şey ancak peri masallarında olur diyeceksiniz. Fizik biliyorsanız siz de bir peri olabilirsiniz. 15 cm çapında bir tel süzgeç alın, deliklerin çapı 1 mm den küçük olmasın. Bu süzgeci erimiş parafine batırın, süzgeç gözle zor görülecek kadar ince bir parafin tabakası ile kaplanacaktır. Süzgeç yine süzgeç olarak kalır. Delikler hala bir toplu iğnenin geçebileceği kadar büyüktür. Fakat artık bu süzgeçle su taşıyabilirsiniz, hem de istediğiniz kadar. Yalnız süzgece su koyarken dikkatli olun, su yavaş yavaş konulacak ve su konulurken süzgeç hiç hareket etmeyecektir.

Su neden bu deliklerden geçmemektedir?
Su parafini ıslatamadı için ince bir tabaka oluşturur, bu ince tabaka süzgecin deliklerinden dışarı doğru kabartı yapar, suyun deliklerden akıp gitmesini bu ince tabaka önler.
Bu parafinlenmiş süzgeç hatta yüzebilir, yani bu süzgeç yalnız su taşımakla kalmaz, oyuncak bir kayık olarak da kullanılabilir.
Bu garip deney günlük hayatta anlamına tam varamadığımız pek çok şeyi açıklamaktadır Kayıkların ve fıçıların ziftlenmesi, şişe mantarlarının yağlanması, tavanların yağlı boya ile boyanması ve genel olarak su geçirmez hale getirilmek istenen her şeyin yağlı maddelerle kaplanması Tabi? kumaşların su geçirmez hale konması için lastikle kaplanmasını da unutmamak gerekir.

Bütün bu durumlarda şu esas geçerlidir. Su ve yağ karışmaz (zeytinyağı gibi hep suyun üstüne çıkmak deyiminde belirtildiği gibi), bu nedenle yağlanan cisimler ıslanmaz ve sudan korunmuş olur.

Ellerinizi zeytinyağı ile yağlayın ve sonra sabunsuz yıkamaya çalışın, su ellerinizdeki yağ tabakası üzerinden kayıp gidecek elleriniz ıslanmayacak ve yağlı kalacaktır. Ancak sabun kullanınca yağ temizlenir, bunun nedeni sabunların hem su, hem de yağ ile karışabilen maddeler oluşudur.

avatar
  Subscribe  
Bildir