Sucukta kalite kriterleri nelerdir?

0
122

Kaliteli sucukta bulunması gereken özellikler

* Kaliteli bir sucuk bıçakla kesildiği zaman kesit alınan yüzeyde mozayik bir görüntü tespit edilir. Bu yüzeyde et, yağ, karabiber tanecikleri dışında, hava kabarcıkları veya başka bir maddeye rastlanmaz.

* iyi bir sucukta dış renk koyu kırmızı, iç renk ise kırmızımtıraktır. Eğer sucuğun dış rengi daha koyu ton­da, iç rengi ise kahverengiden griye kadar değişik ton-, da ise, bu sucuklar beklemiş, bayat sucuklardır.

* Küflü sucukların satışı yasak olduğu gibi, tüke­timi de sağlık için zararlıdır. Sucuğun küflü olduğunu gerek dış yüzeyinden gerekse iç kısmında bulunan be­yaz veya beyazımsı yeşil renkli küflerden anlayabilirsiniz.

* Sucukların üzerine yapışkan ve kaygan lekele­rin bulunması, sucuğun kalitesini olumsuz yönde et­kiler. Likalanmış sucuk olarak tanımladığımız bu durum fazla derecede ise, sucuğun tüketimi kesinlikle sakın­calıdır.

* Bu durumda, rengi normal, kıvamı orta yumuşak, kesit yüzeyi mozayik görüntülü, küfsüz, likasız, böcek yeniksiz, hava boşluksuz bir sucuk eks­tra sınıfa girer.

avatar
  Subscribe  
Bildir