Stonehenge gizemi nedir? Stonehenge hakkında ilginç bilgiler.

0
492

Menhir adı verilen. Taş Devri’nden kalma dev dikili taşlar, seyredenleri önce şaşkınlık, sonra da bu anıtları yapanlara karşı saygı ve hayranlık duygularıyla doldurur. Ama hiç kimse bu dev kayalardan oluşan Taş Devri kalıntılarının, çağımız bilgisayarlarının dedesi olabileceğini herhalde aklına getirmez. İşte bu düşünülemeyecek olasılığın gerçek olabileceği Stonehenge kalıntılarında kanıtlandı.

önce Stonehenge kalıntılarını kısaca tanıyalım İngiltere’de, Londra ile Cornwall ve Southampton ile Bristol arasında yer alan geniş bir düzlükte, Salisbury’nin 13 Km kadar kuzeyinde bulunan bu kalıntılar, planda dairesel bir görünüm arz eden birtakım hendekler, tümsekler, delikler ve dikili taşlardan oluşmaktadır. Kalıntıları dıştan saran dairesel tümseğin yüksekliği 60 cm, civarındadır ve dairenin ortalama çapı 98 m’dır. Kalıntıdaki dev dikili taşlardan boyları 91 m’ye ve ağırlıkları 30 tona ulaşanları vardır. Stonehenge kalıntılarının M.Ö. 1900 ila 1400 yılları arasında, 3 ayrı yapım devresi içinde yapıldığı tahmin edilmektedir. Kalıntıların ciddi biçimde ortaya çıkarılıp inceleniş! 1919 yılına dayanmaktadır. O zamandan bu yana yapılan kazıların sonuçlarını değerlendiren araştırmacılar, bu kalıntıların bir tapınak olduğunu tahmin etmişler, fakat esrarını tam olarak çözememişlerdir. Nihayet, Amerikalı astronom Gerald S. Hawkins, Stonehenge’de yaptığı gözlemlerin yanı sıra bir bilgisayar kullanarak kalıntıların esrarını büyük ölçüde çözmeyi başarmıştır. Hawkins ve diğer araştırmacılara göre, Stonehenge Taş Devri’nde yapılmış dev bir bilgisayardır. Bu bilgisayarla güneş ve ay tutulmalarının zamanlarını büyük bir doğrulukla tahmin etmek ve takvim hesapları yapmak olanağı vardır. Stonehenge kalıntıları, yüzyılların aşınma, kırma, dökme etkileri ve define avcılarının yaptıkları hasarlara karşın, günümüzde de hesap gücünü gösterebilecek durumdadır. Hawkins’in modern bilgisayarı ile yaptığı ayrıntılı denemeler ve yerinde yaptığı gözlemler bu görüşleri doğrulamaktadır. Araştırmacılara göre, Stonehenge bilgisayarının donanımı olarak nitelendirilebilir. Gerektiği zamanlarda kolayca yerleri değiştirilen işaret taşlarından oluşan yazılımın ise kullanımı çok kolaydır, öte yandan, Taş Devri’nde güneş ve ay tutulmalarının ne kadar önemli olaylar olduğu gözönüne alınırsa, bunları önceden doğru olarak tahmin edebilen Stonehenge rahiplerinin, toplum üzerinde ne denli büyük bir etkiye sahip oldukları ortaya çıkar.
Günümüzde bilim adamları, Stonehenge’i yapan ve işleten Taş Devri bilgelerinin, gözlemcilik gücüne, bilgilerinin ileriliğine ve kullandıkları tekniklere şaşkınlık, hayranlık ve saygı ile bakmaktadırlar. Acaba Stonehenge’in sakladığı sırlar sadece bu kadar mıdır ve dünya yüzünde acaba daha keşfedilmek için bir araştırmacının modern bilgisayarları kullanarak konuya girmesini bekleyen kaç tane Stonehenge vardır? İşte asıl sorun buradadır.

KAYNAKLAR
1. Zemanek, H.. Elektroniache Rechenanlagen 1978. Heft 1.
2. Shechter. J.. Computer. Volume 11 Number 2.
3. Computers and People. Volume 25, No. 1.

avatar
  Subscribe  
Bildir