Spor yapmak zararlı mı?

0
91

Ekzersizin ne gibi tehlikeleri ola bilir?

Beden hareketleri yapmakta tembel olanlar Le Panoroma du medecin adlı dergide yayınlanan “ol­muş bir hikaye” ile teselli bulabilirler. Bu hikayede “deafferentasyon motris” denen çok ciddi bir kaza­dan söz edilmektedir. Bu kaza sırasında omurilik atardamarı kopmakta veya tabakalarına ayrılmakta­dır (disseksiyon). Bu kaza  60% olguda ölüm veya bacaklarda felç (parapleji) yapmaktadır. Gençlerde daha sık olan bu trajik kaza yoga, tenis ve hentbol oyuncularında görülebilmektedir. Ani ve yanlış bir hareket omurilik atardamarını koparabilir.

The Jour­nal of British Medical Associahon ise egzersize bağlı miyoglobinden söz etmek­tedir. Miyoglobin kaslara kırmızı rengini veren mad­dedir. Miyoglobin idrara geçince, koyu kırmızı renkte idrar edilmesine neden olur. Miyoglobinin idrara geç­mesi geniş ölçüde kas ölümü (nekrozu) sonucudur.

Bu hastalık, maraton antrenmanlarında, askerlikte uzun yürüyüşlerde, haltercilerde ve bir de spora aşırı düşkün olanlarda görülmektedir. Kırmızı idrar ve kas ağrıları haftalarca sürebilir.

Her şeyin aşırısı zarar.

avatar
  Subscribe  
Bildir